|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dega e LDK sė nė Drenas ndėrpret bashkėpunimin me Radio Drenasin pėr shkak se nuk respekton zinė kombėtare

 
 

 
Drenas 1 janar 2006 /TN /QIK - Kryesia e Degės sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės nė Drenas, pasi shqyrtoi rrjedhen e respektimit te ditėve tė zisė nė Komunėen e Drenasit, konstatoi se njė nga mediat e ashtuquajtura tė pavarura siē ėshtė Radio Drenasi, me asnjė veprim nuk e ka respektuar dhembjen dhe zinė kombėtare nė Kosovė, me rastin e vdekjes se Presidentit Rugova, thuhet nė njė komunikatė.

Radio Drenasi gjatė tėrė kohės qė nga marrja e lajmit pėr vdekjen e Presidenti e deri mė sot nuk ka ndryshuar skemėn programore, por nė vazhdimesi ka emituar programe e muzikė qė bien ndesh me emitimin e programeve gjatė ditėve tė zisė.

Prandaj duke marrė parasysh kėto sjellje jashtė ēdo norme ligjore e morale, thuhet nė komunikatė, Kryesia e degės sė LDK sė nė Drenas ka marrė vendim qė tė ndėrpresė ēdo bashkėpunim me kėtė radiostacion, thuhet nė kėtė komunikatė tė nėnshkruar Izet Abdyli, kryetar.

Sipas shtypit tė Prishtinės, edhe Radio Drenica, radio "Kosova e lirė" nuk kanė respektuar zinė kombėtare, mu sikur edhe radiot serbe nė Kosovė.

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.