|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Bėrns: Bisedimet pėr statusin e Kosovės duhet tė pėrfundojnė nė vitin 2006

 
 

 
Londėr, 1 shkurt 2006 /TN /QIK - Bisedimet pėr pėrcaktimin e statusit tė Kosovės do tė duhej tė pėrfundonin nė vitin 2006, ėshtė shprehur mbrėmė nėnsekretari amerikan i Shtetit, Nikolas Bėrns, dhe premtoi se Uashingtoni ėshtė i pėrgatitur pėr tė luajtur rol "shumė tė rėndėsishėm nė kėto bisedime me mbėshtetje tė Kombeve tė Bashkuara".
 
Siē njofton AFP nga Londra, kėto komente u bėnė pas takimit tė Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn. Mėtutje, zoti Bėrns u tha reporterėve se diskutimet pėr Kosovėn "duhet tė pėrshpejtohen". "Viti 2006 duhet tė jetė vit i vendimit pėr Kosovėn", tha ai dhe shtoi se vendimi do tė jetė "jashtėzakonisht i vėshtirė" dhe se nuk do tė duhej ta detyrojė minoritetin serb qė tė largohet nga Kosova nė "pastrimin etnik tė kundėrt".
 
Nė kėtė kuadėr ai kėrkoi qė shqiptarėt shumicė nė Kosovė tė tregojnė "tolerancė dhe respekt pėr minoritetet", nė mėnyrė qė tė bėhet e mundshme pėr serbėt qė tė mbesin nė Kosovė.
 
Njėherėsh, ai kėrkoi nga Beogradi qė tė negociojė "seriozisht" lidhur me kėtė ēėshtje. "eshtė korrekte tė thuhet, se nga pikėvėshtrimi amerikan, ka ekzistuar shumė pak pėrkushtim nga ana e qeverisė nė Beograd, qė realisht tė jetė nė kėto negociata dhe ti pėrkushtohet pėrfundimit eventual", tha Bėrns.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.