|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Vazhdojnė nderimet e pafundme pėr presidentin Rugova

 
 

 
Prishtinė, 31 janar 2006 /TN /QIK - Njė delegacion i Ministrisė sė Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural, i kryesuar zėvendėsministri Tomė Hajdari, kanė bėrė homazhe nė "Varrezat (Memoriale) Pėrkujtimore", ku prehet trupi i Presidentit Rugova. Hajdari, tha se e vlerėson si njė thesar tė ēmuar jetėn dhe veprėn e Presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova.
 
"Presidenti Rugova do tė jetė edhe udhėrrėfyes pėr tė gjithė ne", tha Hajdari.

"Dhashtė Zoti qė vepra e Tij e madhe tė jetė histori pėr ne nė shekullin e ri. Trupi i tij qė pushon nė paqe tė jetė udhė e bashkimit tė gjithė shqiptarėve kudo qė janė tė feve dhe tė ideve. Ėshtė detyrė dhe obligim i yni qė amanetin e tij ta ēojmė nė vend", tha ai.

Kreu i Prishtinės sė bashku me qeverinė dhe deputetėt e Kuvendit Komunal, vendosėn kurora lulesh mbi varrin e presidentit Rugova, Ismet Beqiri, kryetar i Prishtinės, tha se shtegėtimin qė e bėmė me Presidentin Rugova ėshtė rrugė e pakthyeshme, rruga e lirisė. "Rruga e tij ėshtė rrugė e pa kthim, rrugė e pavarėsisė sepse ai ishte dhe do tė jetė President i pavarėsisė sė Kosovės dhe pavarėsia jonė do tė identifikohet me emrin e Tij", tha Beqiri.

Ndėrsa, kryetari i shoqatės sė invalidėve tė punės Asllan Asllani tha se Presidenti Rugova ėshtė i pazėvendėsueshėm. "Ne shpresojmė se do tė bėhet mirė dhe nė mėnyrė paqėsore do tė kėrkojmė nga bota demokratike tė na i njohė tė drejtat tona legjitime e tė na pranojė si shtet sovran dhe tė pavarur", tha ai.
Poashtu homazhe kanė bėrė edhe sot mijėra qytetarė nga mbarė vendi dhe viset shqiptare.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.