|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shoqata e Bashkėsisė Shqiptaro Kanadeze ka hapur te pamėn pėr Presidentin Dr. Ibrahim Rugova

 
 

 
 
31 janar 2006 /TN
 
Komuniteti i Shqiptare i Torontos  dhe qyteteve pėrreth po i shprehin ngushėllimet e tyre tė pėrzemėrta duke shkruar ne librin e ngushėllimeve te cilėn e ka hapur Shoqata e Bashkėsisė Shqiptare Kanadeze, ky libėr  do jetė i hapur deri ne ditėn e fundit tė zisė ne Kosovė.
 
Ne me vite jemi nda nga ju,
jemi duke jetuar larg jush dhe
vdekjen tėnde nuk mund ta pranojmė.
  
Presidenti jonė,
ti  nuk ke vdekur ti je vetėm duke pushuar ne token e Dardanisė qe e adhurove aq shumė.
Ndihemi krenar si te patėm Kryetarė.
 
Bujarinė, buzėqeshjen dhe fisnikėrinė
tende kurrė nuk mund ta harrojmė,
veprat e tua dhe pamja jave do ngelen gjithmonė me ne.
 
Ishe pavarėsi-dashes i devotshėm dhe ne lutjet e fund-vitit qe i bėnte pėr Kosovėn, lutjeve te cilat do ti citojmė edhe ne Bashkėsia e Shqiptare te Torontos, te indinjuar thelle pėr vdekjen e Ibrahim Rugovės por te bashkuar si asnjė here me pare duke ndier afėrsi te madhe pėr presidentin dhe lutjeve te tija ku thoshte:
 
                     Faleminderit O Zot,
                     Pėr te mirat qe na i fale
                     ne token tone Kosove,
                     Dardaninė Antike ne ketė mot
                     Te lutem O Zote,
                     te na falesh te mira edhe me shume,
                     ne token tone Kosove,
                     Dardaninė Antike,
                     ne tjetrin mote O Zote.
 
          Lavdi veprės se Dr. Ibrahim Rugovės. Zoti te bekoftė.!
 
          28 janar, 2006 
          Kryesia e Bashkėsisė Shqiptaro-Kanadeze
          Info@albcan.org
          www.albcan.org


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.