|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qeveria: Me mbarėvajtjen e ceremonisė mortore i ėshtė bėrė njė nder i madh dhe dinjitoz Presidentit Rugova

 
 

 
Prishtinė, 31 janar 2006 /TN /QIK - Nė mbledhjen e sotme tė radhės sė Qeverisė sė Kosovės, Kryeministri Bajram Kosumi vlerėsoi se Qeveria duhet tė vazhdojė punėn e saj pėr tė pėrmbyllur me sukses procesin negociues pėr statusin e Kosovės gjatė vitit 2006.

"Ne do ta kujtojmė me respekt punėn e Presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova, por pėr asnjė moment nuk do tė ndalemi sė punuari pėr tė barė shtetin e Kosovės" u shpreh Kosumi nė kėtė mbledhje, duke shtuar se me mbarėvajtjen e ceremonisė mortore i ėshtė bėrė njė nder i madh dhe dinjitoz Presidentit Rugova.

Kosumi ėshtė ndalur edhe rreth situatės sė vėshtirė energjetike tė Kosovės dhe konstatoi se kjo ėshtė pasojė e rritjes sė kėrkesave tė shtuara tė konsumatorėve dhe tė prodhimit tė pamjaftueshėm tė energjisė elektrike nė vend, por edhe si pasojė e mospagimit tė energjisė sė konsumuar.

Pikė qendrore e qeverisė nė takimin e sotėm ka qenė miratimi i Planit Vjetor tė Qeverisė pėr vitin 2006, qė pėrfshin planet e punės sė Zyrės sė Kryeministrit dhe tė ministrive tė vendit. Ky plan ambicioz i punės paraqet aktivitetet, objektivat dhe prioritetet pėr periudhėn janar dhjetor 2006, bazuar nė Programin e Qeverisė.

Qeveria konstatoi se Plani Vjetor pėr vitin 2006 ėshtė hartuar me profesionalizėm e realizėm dhe ėshtė nė funksion tė realizimit tė Programit tė Qeverisė. Ai pėrgėzoi ministrat dhe ekspertėt qė kanė punuar nė hartimin e kėtij plani tė punės. Edhe nė Planin e Qeverisė pėr vitin 2006, tha ai, prioritet do tė jenė ēėshtja e standardeve dhe zhvillimi ekonomik.


Pallatin e Rinisė dhe Sportit ta menaxhojė komuna e Prishtinės

Qeveria mė pas shqyrtoi kėrkesėn e Kuvendit Komunal tė Prishtinės pėr rikthimin e pronės sė saj Pallatit tė Rinisė, Kulturės dhe Sportit nė Prishtinė (ish Qendra e Sporteve "Boro e Ramizi"), nė menaxhim tė Komunės sė Prishtinės. Qeveria shprehu mirėkuptim pėr kėrkesėn qė kjo qendėr tė kthehet nė menaxhim tė komunės sė Prishtinės nė shėrbim tė qytetarėve dhe tė klubeve publike sportive dhe nė kėtė funksion ėshtė kėrkuar nga AKM ja tė definohet statusi juridik i Pallatit tė Rinisė.

Nė mbledhjen e sotme, qeveria shqyrtoi mundėsinė e punėsimit sezonal jashtė vendit tė qytetarėve nga Kosova. Lidhur me kėtė MPMS ja prezantoi njė raport pėr shkallėn e papunėsisė nė Kosovė, qė sipas statistikave qeveritare ėshtė afėr 51%, dhe pėr kėtė qėllim Qeveria kėrkon forma dhe mundėsi pėr punėsimin e qytetarėve kosovarė jashtė vendit. Kjo formė e punėsimit do tė zbuste gjendjen e rėndė sociale nė Kosovė dhe do tė ndikonte nė kornizimin institucional tė migracionit tė qytetarėve tė vendit.

Qeveria diskutoi edhe pėr ēėshtjen e punėtorėve shėndetėsorė tė larguar nga komunat e ndryshme si dhe heqja e tyre nga listat e pagave. Sipas informacioneve tė kuvendeve komunale, rezulton se afėr 100 punėtorė shėndetėsorė, tė pranuar gjatė periudhės janar qershor 2005, gjenden jashtė listave tė pagave pas shkurtimeve tė bėra buxhetore. Qeveria vendosi qė kėta punėtorė tė mbeten nė listat e pagave dhe nė ndėrkohė tė shikohet mundėsia qė tė racionalizohen vendet e punės nė kėtė sektor, respektivisht tė gjendet njė zgjidhje e pėrhershme.

Pikė tjetėr e takimit tė sotėm tė qeverisė ka qenė Propozim Vendimi pėr formimin e Grupit tė Punės pėr evidentimin nėse ka prona tė uzurpuara nga zyrtarė qeveritar tė Kosovės. Eshtė njė pikė e standardeve qė flet pėr obligimin e institucioneve tona qė tė evidentojnė rastet e uzurpimeve tė pronės sė personave fizikė nga shėrbyesit civilė dhe tė emėruarit politikė. Nė lidhje me kėtė ēėshtje, qeveria mori vendim pėr themelimin e njė Grupi Punues, ku do tė bėjnė pjesė pėrfaqėsues tė ZKM sė, MSHP sė, MPL sė dhe MMPH sė, tė cilėt brenda njė muaji do t'i raportojnė qeverisė.
 
 
Formohen katėr grupe pėr dialog teknik me Beogradin

Qeveria vendosi themelimin e katėr grupeve pėr dialog teknik dhe pikat e mundshme pėr diskutim me Beogradin. Kėto katėr grupe janė: Grupi Punues pėr Ēėshtje Sociale; Grupi Punues pėr Ēėshtje tė Dokumentacionit Civil dhe Kadastral; Grupi Punues Pėr Ēėshtje tė Shėndetėsisė dhe Grupi Punues pėr Ēėshtje tė Kulturės.

Gjithashtu, Qeveria e Kosovės ka diskutuar kėrkesėn e MKRS sė tė dorėzuar nė AKM pėr mosprivatizmin e objektit tė "Unionit", si dhe ka pėrkrahur nismėn qė ky objekt t?i jepet nė shfrytėzim tė MKRS sė, respektivisht tė Galerisė sė Arteve tė Kosovės.

Qeveria ka diskutuar edhe pėr ēėshtjen e mbylljes sė rrugės magjistrale Prishtinė - Shkup, si pasojė e shembjes sė dheut mė 14 janar te Guri i Shpuar. Qeveria ka kėrkuar tė merren tė gjitha masat pėr evitimin e tė gjitha masave pėr zhbllokimin e plotė tė rrugės Prishtinė Kaēanik, meqė kjo gjendje vazhdon tė shkaktojė humbje tė mėdha.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.