|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Kristiansand tė Norvegjisė u mbajt debat me temėn "Kosova pas Dr. Rugovės"

 
 

 
Kristiansand, 31 janar 2006 /TN /QIK - Qendra mediatike "Gimle Mediasenter", njė shkollė e gazetarisė, organizoi debat me temėn Kosova pas Ibrahim Rugovės. Fillimisht foli Kore Meldhus, profesor, ndėrsa pėr historinė e Kosovės foli profesori Keneth Andersen, ish- zėdhėnės i parė pėr shtyp i forcave tė KFORIT nė Kosovė.

Nga Kosova me telefon u paraqit Dukagjin Gorani, ndėrsa nė pyetjet e tė pranishmėve u pėrgjigj Daut Haxhaj, kryetar i Degės sė LDK sė, njėherit dhe anėtar i KP sė sė kėsaj partie.

Pyetjet e tė pranishmėve kishin tė bėnin me rrugėn qė do ta ndjekė Kosova pas vdekjes sė ideatorit tė rrugės sė dialogut pėr njohjen e pavarėsisė si dhe pėr gjasat qė tė radikalizohet situata.

Haxhaj theksoi, duke folur pėr momentin kur ka mėsuar lajmin se Presidenti Rugova ėshtė ndarė nga jeta, qenė dilemė edhe pėr tė si tani do tė arrihet njohja e pavarėsisė pa arkitektin e Kosovės. Por nė ditėt nė vazhdim, sipas tij, ėshtė bindur s projekti i pavarėsisė ėshtė kryer dhe tani mbetet tė punohet nė zhvillimin dhe prosperitetit e vendit.

Sa i pėrket boshllėkut qė ka lėnė Presidenti dhe mundėsisė sė pėrshkallėzimit tė situatės, Haxhaj tha se tė gjithė janė tė vetėdijshėm se Presidenti Rugova ka qenė figurė e pazėvendėsueshme, por nė postin mė tė lartė tė vendit duhet tė vijė dikush pėr tė ēuar pėrpara proceset e tanishme nė Kosovė.

"Kujtoj se Kryesia qendrore e LDK sė dhe organet e tjera do tė dalin me njė kandidat pėr President tė Kosovės qė njėkohėsisht do tė udhėhiqte delegacionin pėr bisedime.

Sa i pėrket radikalizimit dhe pėrshkallėzimit tė situatės, a shprehu mendimin se ditėt e homazheve dhe dita e varrimit janė treguesi mė i mirė pėr tė gjithė se cilėn rrugė duhet vazhduar udhėheqja e Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.