|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministrat e BE sė Presidentin Rugova e kanė cilėsuar lider historik, kurse vdekjen e tij humbje tė madhe

 
 

 
Bruksel, 31 janar 2006 /TN /QIK - Ministrat e jashtėm tė Bashkimit Evropian dje nė Bruksel kanė porositur liderėt kosovarė qė t'i vazhdojnė pėrgatitjet lidhur me procesin pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, pas vdekjes sė Presidentit Ibrahim Rugova. Shefi i diplomacisė evropiane Havier Solana i ka njofftuar pėr vizitėn e tij nė Prishtinė dhe pėr takimet qė ka patur me liderėt kosovarė.

Ministrat e BE sė kanė shprehur edhe njėherė ngushėllimin e tyre pėr vdekjen e Presidentit Rugova, duke quajtur kėtė humbje tė madhe pėr kosovarėt, duke cilėsuar si lider historik, i cili tėrė jetėn ia kushtoi promoviit tė tė drejtave tė qytetarėve tė vendit tė vetė.

Nė konkluzat qė janė miratuar nė kėtė takim, ministrat kanė bėrė thirrje pėr lidershipin kosovar qė tė plotėsojnė sa mė parė qė tė jetė e mundur zbraztėsirėn e krijuar pas vdekjes sė Presidentit Rugova dhe tė pėrgatiten tė luajnė njė rol konstruktiv nė procesin e negociatave qė do tė ēojė deri te statusi i ardhshėm i Kosovės.

Pėrderisa ministrat e jashtėm tė BE sė diskutonin pėr Kosovėn nga Prishtina nė Bruksel kishte ardhur lajmi qė Kryesia e Lidhjes Demokratike ka arritur pajtim tė nominoi z. Fatmir Sejdiun pėr President tė ardhshėm tė Kosovės. Duke folur nė konferencė pėr shtyp pėr kėtė lajm, shefi pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri i BE sė, Havier Solana ka thėnė se kandidimi i Fatmir Sejdiut pėr President tė Kosovės ėshtė njė lajm shumė i mirė.
 
Ai u shpreh i kėnaqur me faktin se LDK ja brenda njė kohe relativisht tė shkurtėr arriti tė dalė me njė emėr pėr President.

"Tani vetėm duhet tė dimė nėse i njėjti person do tė ushtrojė edhe postin e Ekipit tė unitetit qė ėshtė edhe ekipi pėr negociata. Kjo ėshtė njė ēėshtje qė ne ende nuk e kemi tė qartė", ka thėnė Havier Solana. Ai e ka quajtur zėvendėsimin pėr Presidentin Rugova njė gjė shumė tė vėshtirė, prandaj ka thėnė se ėshtė shumė i kėnaqur qė LDK ja gjeti zgjidhje nė njė kohė kaq tė shkurtėr pėr njė problem kaq tė vėshtirė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.