|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Kryeministri Kosumi takoi drejtorin e ICG sė pėr Evropė, Nikolas Uajt

 
 

 
Prishtinė, 31 janar 2006 /TN /QIK - Kryeministri Bajram Kosumi dje pas dite u takua me drejtorin e Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave (ICG) pėr Evropė, Nikolas Uajt (White). Ata biseduan pėr zhvillimet aktuale politike nė Kosovė dhe angazhimet e qeverisė nė procesin e zgjidhjes sė statusit final tė Kosovės.

Zoti Uajt i ka pėrcjellė Kryeministrit Kosumi ngushėllimet e tij dhe tė Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave pėr vdekjen e Presidentit Rugova dhe ka shprehur keqardhje se kjo vizitė po bėhet nė kohėn e zisė nė Kosovė.

Ai ka thėnė se ėshtė i interesuar pėr qėndrimet e Qeverisė pėr ēėshtjet lidhur me statusin, procesit negociator dhe tė zbatimit tė standardeve pėr Kosovėn.

Kryeministri Kosumi ka thėnė se edhe pas vdekjes sė Presidentit Rugova institucionet e Kosovės do tė punojnė nė proceset e filluara, nė mėnyrė qė statusi i Kosovės tė definohet brenda vitit 2006.
 
Ai me kėtė rast ka theksuar planin e veprimit tė Qeverisė prej 44 pikave pėr peridhėn dhjetor janar i cili ėshtė treguar shumė i suksesshėm. Kryeministri po ashtu ka njoftuar z. Uajt me planin e ardhshėm tė kėtij viti me 88 veprime, duke shtuar se qeveria do tė vazhdoj punėn nė zbatimin e standardeve.

Mė tutje z. Kosumi ka pohuar se delegacioni i Kosovės ėshtė i pėrgatitur pėr takimin e Vjenės. Ky takim siē dihet ėshtė shty pėr shkak tė vdekjes sė presidentit por ai pritet tė mbahet kah mesi i shkurtit tė kėtij viti.

Z.Uajt ėshtė falėnderuar pėr njoftimet e kryeministrit Bajram Kosumi dhe ka shtuar se organizata qė drejton ai do tė vazhdojė tė pėrcjellė zhvillimet nė Kosovė nga kėndvėshtrimi i Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.