|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Kohė meditimi nė mortin e Ibrahim Rrugovės

 
 

 

31 janar 2006 /TN /QIK
 
Shkruan: Ilir MATI

Pėrgjithėsisht, edhe laikėt, mahniten nga magjia e tempujve tė feve tė ndryshme, tė cilėt imponojnė miliona njerėz nė botė . tė meditojnė nė qetėsi hyjnore. Kohė meditimi nė shumė kultura janė edhe ēastet e ngjarjeve tė mėdha tė popujve qė i pėrbėjnė.
 
Fitoret nė luftė, humbjet, pėrkujtimet e bėmave tė zotit marruk tė luftės Marsit, shakullimat natyrore, gjėmat e mėdha, tė gjitha kamė mes tyre meditimin vetjak dhe shpesh herė tė krejt gjindjes. Meditim gjithmonė pėr gjetjen e rrugėve pėr jetė mė tė mirė.

Ne shqiptarėt nė doket tona, ato qė latinėt i quanin mores, etruskėt tradita, sllavėt zakone, pra nė pėrvojėn e grumbulluar, tė ruajtur e tė pėrdorur nė jetėn e pėrditshme, ēast meditimi kemi edhe humbjen e njerėzve tė dashur, tė shquar dhe shoqėrisht tė vyer. Janė ēaste kur koha ngrin. Ngrijnė hasmėritė, zėmėratat.
 
Ngrijnė punėt nė arė, ngrijnė dasmat dhe njerėzit mblidhen pėr mort. Ngushėllojnė dhe ngushėllohen. Shihen sy mė sy e durojnė ato qė edhe gurit po ti bien e shkatėrrojnė. Qajnė halle e thurrin vaje, vargje e rapsodi. Presin miq e dashamirė. Respektojnė vdekjen edhe jetėn.

Njė nga kėto ēaste meditimi ėshtė zia kombėtare pėr humbjen e Ibrahim Rugovės. Humbje e paralajmėruar, shumė herė mė shumė e dhimbshme prej shkakut tė saj, prej sėmundjes qė ende sot mund edhe shkencėn.

Meditojnė bijtė e shqipeve pėr fatin e tyre tė nxitur, shtyrė pėrpara drejt paqes dhe progresit edhe prej veprimit, mendjes dhe zemrės tė Ibrahim Rugovės. Rrinė e mendohen shqiptarėt pėr rrugėn e bėrė, pėr kulturėn e tyre tė spikatur tė mbijetesės, pėr shtegtimin ndėr kohėra, qepur maleve tė ashpra, duke kėnduar brengat e veta ndėr kulla shekullore, lėndina mahnitėse si ato tė grykės sė Rugovės dhe burime madhėshtorė si ai i Drinit tė Bardhė.
 
Shtegtim i gjatė, vetėm ndėr kohėra, sepse nė hapėsirė aspak duket se kanė lėvizur shqipet qė nga vendi ku kanė ngjizur kulturėn e tyre. Kulturė, historia e tė cilės, tė paktėn nė dy shekujt e fundit, ėshtė keqtrajtuar nė historiografi si pak histori tė kulturave tė tjera tė planetit Tokė.
 
Dhe nė meditim, tek shohin shqiptarėt se nė mortin e Rugovės vijnė nga gjithė bota burra shtetesh, njerėz tė artit, tė kulturės, tė shkencės, njerėz tė paqes e tė mendimit tė lirė, kuptojnė se rruga e zgjedhur me prijės Ibrahim Rugovėn ėshtė ajo e duhura, drejt paqes dhe progresit, me tė gjithė ata popuj qė besojnė tek shoqėria e hapur, e lirė, e cila rregullon veteh me ligje tė bazuar tek tė drejtat e njeriut dhe zbatimi i tyre.

«Ngushėllime ! Ju pastė lėnė rrugėn e mbarė Ibrahim Rrugova dhe uratėn pėr paqe e pėrparim ! » - shndėrrohet nė mendjen e shqiptarėve ēdo shprehje sysh, shtrėngim dore, pėrqafim, pjesėmarrje e miqve dhe dashamirėve tė huaj nė mortin e Ibrahim Rugovės.

Dhe tek shohin shqiptarėt se pranė Rrugovės, nė ēastin e lamtumirės, janė afruar tė gjithė ata qė i qeverisin, nė meditim e sipėr bėjnė lutjen :

« Lutemi qė tė merrni shembull nga Ibrahim Rrugova, ju qė na qeverisni. Kuptoni se interesat e kombit nė kėtė ēast udhėkryq tė historisė sonė, janė tė tilla qė ju detyrojnė tė pushoni ēdo mosmarrveshje mes vedit. Tė pushoni nxitjen artificiale tė xhelozisė, rivalitetit politik.
 
Tė uleni e tė konvergjoni mendimet dhe kėndvėshtrimet e ndryshme nė tė mirė tė kuptimit, tė shtrimit e tė zgjidhjes tė tė gjitha problemeve qeverisėse qė ka vendi i shqipeve. Nė tė kundėr do tė ēoni ujė nė mullirin e atij dhe atyre qė nė majė tė gjuhės kanė pasur, kanė e do tė kenė fjalėn se shqiptarėt nuk dinė tė qeverisen. »

Tre ditė zi kombėtare, tre ditė kohė meditimi, reflektimi, kuptimi tė ēėshtjeve tė mėdha pėr tė cilat jetoi, punoi e na la uratėn Ibrahim Rrugova.

Shumė uratėn e Ibrahim Rrugovės e kuptuan kėshtu : « Tė doni Shqipėrinė do tė thotė tė doni veten, tė tjerėt, mjedisin qė na rrethon dhe tė vėrtetėn nė lidhje me jetėn nė paqe e drejt progresit. »

Tiranė, 30 janar 2006


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.