|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kėshilli i Evropės i gatshėm ta ndihmojė Kosovėn

 
 

 
Prishtinė, 31 janar 2006 /TN /QIK - Kėshilli i Evropės kėrkoi sot nga kryekuvendari Nexhat Daci, mė shumė pėrpjekje nė pėrmbushjen e standardeve, nėpėrmjet njė delegacioni tė kėtij Kėshilli.
 
Kryetari i Kuvendit tė Kosovės nė takime tė veēanta priti drejtorin e Drejtoratit pėr Ēėshtje Politike tė Kėshillit tė Evropės, Mark Shojer dhe drejtorin e Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave pėr Evropė, Nikolas Uajt.

Mark Shojer, drejtor pėr ēėshtje politike tė KE-sė, kryesues i delegacionit tė saj, tha se Kosovėn po e presin sfida tė vėshtira nė muajt e ardhshėm duke premtuar njėkohėsisht ndihmėn e Kėshillit tė Evropės nė kėtė proces.

"Patėm bisedė konkrete dhe pėrmbajtėsore rreth mėnyrės se si KE-ja mund tė vazhdojė ta ndihmojė Kosovėn, autoritetet e saj dhe popullin e Kosovės me sfidat e vėshtira qė i presin nė muajt qė vijnė. Nė veēanti, ne do tė mbėshtesim tė drejtat e njeriut, mbrojtjen e minoriteteve, mbrojtjen e trashėgimisė kulturore, decentralizimin e ēėshtjet e tjera si kėto", tha Shojer.

Gjatė takimit me delegacionin e KE-nė, ėshtė diskutuar lidhur me zhvillimet e fundit nė vend, me theks tė veēantė rreth nevojės sė intensifikimit tė zbatimit tė standardeve pėr Kosovėn, tė cilat janė parakusht pėr bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

Ndėrsa nė takimin me drejtorin e Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave pėr Evropė, Nikolas Uajt, ėshtė biseduar pėr format e bashkėpunimit tė institucioneve tė Kosovės me ato ndėrkombėtare, pėr tė cilėn ēėshtje tha se ėshtė herėt tė publikohen hollėsitė e kėtij bashkėpunimi.
 
Uajt tha se e kishte ngushėlluar kryeparlamentarin Daci pėr vdekjen e presidentit Ibrahim Rugova, duke e cilėsuar presidentin Rugova si njeri tė madh dhe bashkėpunėtor tė mirė me institucionin qė ai pėrfaqėson, Grupin Ndėrkombėtar tė Krizave pėr Evropė.

Z.Uajt mbrėmė ėshtė takuar edhe me kryeministrin e Kosovės, Bajram Kosumi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.