|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ibrahim Rugova nė shtypin e Bukureshtit: Simbol i aspiratave kosovare pėr pavarėsi

 
 

 
31 janar 2006 /TN

Baki Ymeri, Bukuresht (Rumani)
 
“Shqiptarė tė panumėrt, tė prekur thellė nga kjo ngjarje e dhembshme, theksuan para mikrofonave tė reporterėve ndėrkombėtarė, se njė ceremoni e kėtillė e varrimit pėrbėn pėr ta “njė nga momentet e themelimit tė shtetit tė ri”. Varri i Ibrahim Rugovės, i ngritur prej granitit tė zi,  ėshtė i rrethuar nga 61 pemė tė mbjella pėrgjatė natės, secila duke pėrfaqėsuar nga njė vit, i atij qė u bė simbol i aspiratave tė shqiptarėve kosovarė pėr pavarėsi”.
 
Si kudo nė botė, edhe shqiptarėt e Rumanisė e pritėn me pikėllim vdekjen e liderit tė shqiptarėve tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugovės.
 
Publicitet tė denjė kėsaj ngjarjeje tė dhembshme i dhanė edhe mediat bukureshtare  si Ziua, Realitatea, Cronica Romana, Romania libera etj. Sipas tė pėrditshmes Realitatea romaneasca (23 janar), “Vdekja e “Mahatma Gandit” tė Kosovės lė njė zbrazėtirė politike madhore nė radhėt e shqiptarėve”. 
 
Rugova nė rrugėn e tij tė fundit, Vdekja e Rugovės i mėnjanon negociatat pėr Kosovėn, Apel i liderėve ndėrkombėtarė pėr qetėsi, Funeralėt me karakter kombėtar e shtetėror nė Kosovė, janė disa nga titujt e mestitujt e shumtė tė artikujve tė gazetarėve rumunė.
 
Sipas gazetares Lieselotte Millitz-Stoica (Romania libera, 27 janar), Presidenti i krahinės sė Kosovės qe pėrcjellė dje nga pėrmbi njėqindmijė shqiptarė tė regjionit, nga dhjetra oficialitete dhe personalitetet tė huaja dhe lokale. Funeralėt e presidentit Rugova kishin karakter kombėtar e shtetėror.
 
Shqiptarė tė panumėrt, tė prekur thellė nga kjo ngjarje e dhembshme, theksuan para mikrofonave tė reporterėve ndėrkombėtarė, se njė ceremoni e kėtillė e varrimit pėrbėn pėr ta “njė nga momentet e themelimit tė shtetit tė ri”. Muhamet Hamiti, zėdhėnėsi i deridjeshėm i liderit tė ndjerė kosovar, pat theksuar nė deklaratėn e tij se “kryetari i Kosovės do tė varroset si njė kryetar i vėrtetė”. 
 
Duke pėrshkruar nderimet e fundit qė iu bėnė presidentit Rugova, qėndresėn dinjitoze tė anėtarėve tė familjes, temperaturat e ulėta, ardhjen e dhjetėramijė shqiptarėve nga fshatrat mė tė largėta tė Kosovės, pėrcjelljen nėpėr qendėr tė kryeqendrės tė trupit tė tij nga trupat e elitės sė UĒK-sė, ceremoninė zyrtare ku patėn marrė pjesė rreth 30 delegacione tė huaja dhe pėrgjegjės tė panumėrt evropianė, ndėr tė cilėt edhe sekretari shtetėror pėr ēėshtje evropiane pranė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Rumanisė (Lucian Leustean); pasi pėrmend faktin se agjencitė e mėdha tė shtypit informuan pėr refuzimin qė ia pat bėrė familja Rugova presidentit serb pėr pjesėmarrje nė varrim, autorja rumune e Rumanisė sė lirė (Romania libera), konkludon:
 
“Varrimi qe zhvilluar nė orėt e pasdites, nė kompleksin Varrezat e martirėve. Varri i Ibrahim Rugovės, i ngritur prej granitit tė zi,  ėshtė i rrethuar nga 61 pemė tė mbjella pėrgjatė natės, secila duke pėrfaqėsuar nga njė vit i atij qė u bė simbol i aspiratave tė shqiptarėve kosovarė pėr pavarėsi”.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.