|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Faruk Tasholli: Akti i injorimit tė vdekjes sė kritikut  tė madh, tė studiuesit tė letėrsisė dhe tė estetit brilant  Ibrahim Rugova, i cili bashkė me forcat e tjera politike Kosovėn e ēoi drejt  lirisė, pavarėsisė dhe demokracisė, ėshtė njė turp pėr Lidhjen e Shkrimtarėve tė Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 31 janar 2006 /TN

Faruk TASHOLLI, shkrimtar
 
Me rastin e vdekjes sė presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, ish kryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės dhe anėtar i saj, ky asociacion i shndėrruar mė vonė me emrin Lidhje, nuk denjoi ta nderojė veprimtarinė e njeriut tė vet as me mė tė voglin akt, derisa nė anėn tjetėr njė popull i tėrė u pėrkul para tij.
 
I indinjuar me qėndrimin injorues ndaj njė shkrimtari qė po nga ky asociacion e ndėrkombėtarizoi ēėshtjen e Kosovės, unė si anėtar i po kėtij asociacioni qė nga viti 1990, jap dorėheqje nga Lidhja e Shkrimtarėve tė Kosovės.
 
Unė konsideroj se jo vetėm Ibrahim Rugova, por tė gjithė anėtarėt e Lidhjes sė Shkrimtarėve, si ėshtė bėrė edhe mė parė, duhet tė nderohen nė rast vdekjeje.
 
Akti i injorimit tė vdekjes sė kritikut  tė madh, tė studiuesit tė letėrsisė dhe tė estetit brilant  Ibrahim Rugova, i cili bashkė me forcat e tjera politike Kosovėn e ēoi drejt  lirisė, pavarėsisė dhe demokracisė, ėshtė njė turp pėr Lidhjen e Shkrimtarėve tė Kosovės.
 
Pėr mua si shkrimtar, pse pėr teke tė njė kryesie qė njė organizim shoqėror  e shndėrron nė pronė private dhe i pėrjashton shkrimtarėt nga zia e pėrgjithshme kombėtare pėr inate dhe bindje personale politike ėshtė i papranueshėm, jonjerėzor, jocivilizues dhe jokolegial.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.