|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Doneli: Dr. Rugova ishte pėrfaqėsues i aspiratave pėr pavarėsi

 
 

 
Uashington, 31 janar 2006 /TN /QIK - Presidenti Ibrahim Rugova ishte njė figurė dominuese nė politikėn e Kosovės, njė fakt tregues se politikat e tij paqėsore dhe qėndrimi i moderuar kishin gjetur vend nė zemrat e shqiptarėve, tha analisti i Institutit Amerikan Enterprise, (Interprajz) Tomas Doneli.

Nuk ėshtė e rastit qė Dr. Rugova ishte figura dominuese nė politikėn e Kosovės, tha mė tej analisti Doneli dhe theksoi dy arsye: qėndrimin e tij paqėsor dhe aftėsinė pėr tė bashkuar fraksionet.

Dr. Rugova ishte pėrfaqėsues i aspiratave pėr pavarėsi, por ishte njėkohėsisht njė njeri paqėsor dhe me kėtė qėndrim ai gjeti vend nė zemrat e kosovarėve, u shpreh Doneli nė njė intervistė pėr "Zėrin e Amerikės".

"Kosova ka njohur dhunė ekstreme dhe tė gjithė shpresojmė qė askush tė mos dėshirojė mė dhunė.
 
Shpresojmė se edhe pas vdekjes sė Dr. Rugova, fryma e tij tė mbijetojė. Mendoj se momenti pėr radikalizim ka kaluar, qė pas pėrfundimit tė konfliktit dhe mendoj se kosovarėt e kuptojnė se procesi politik qė ka filluar dhe qė po mbėshtetet nga Shtetet e Bashkuara dhe evropianėt ka shumė gjasa t'i ēojė drejt pavarėsisė".

Mirėpo ai kėrkoi nga liderėt kosovarė tė tregohen tė moderuar dhe tė duruar ngase, siē tha, procesi pritet tė pėrfundojė me pavarėsinė.

Pasi vuri nė dukje dėshirėn e Presidentit Rugova pėr politikė paqėsore, Doneli shfaqi shpresėn se kjo politikė jetė trashėgimia qė la pas vetes Dr.Rugova.

Ky analist amerikan shprehu mendimin se "ka ardhur koha t'i afrohemi direkt urės sė pavarėsisė".
"Shtetet e Bashkuara dhe me sa duket edhe evropianėt e kanė pranuar se pavarėsia ėshtė e vetmja zgjidhje e pranueshme", tha Doneli, megjithėse, siē tha, "do tė jetė e vėshtirė tė bindet edhe Beogradi pėr kėtė, por gjendja nė Ballkan ka ndryshuar".

"Pasi tė kalojė njė periudhė e logjikshme zie pėr Presidentin Rugova, do tė vijė koha pėr punė serioze pėr tė shėnuar pėrparim jo vetėm nė Kosovė, por nė mbarė rajonin qė ishte ish-Jugosllavia. Ėshtė koha qė popujt e rajonit tė mėsojnė pėrsėri tė bashkėjetojnė nė paqe dhe tė kapėrcejnė shkatėrrimet qė kaluan nė 15 vitet e fundit", u shpreh nė fund tė kėsaj intercvsiėt analisti amerikan Tomas Doneli pėr "Zėrin e Amerikės".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.