|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dega e LDK e Podujevės bėri homazhe dhe vuri kurorė te varri i Presidentit Rugova

 
 

 
31 janar 2006 /TN
 
- Kryetari Agim Veliu: LDK nė Llap pėrherė do tė bėjė jetė me Ty z. President
 
Kryesia e Degės e LDK-sė nė Podujevė e prirė nga kryetari Agim Veliu e ku merrnin pjesė edhe kryesitė e 19 Nėndegėve dhe e 77 Aktiveve, shumė anėtarė e veprimtarė tė LDK-sė nga tė gjitha anėt e Llapit si dhe qytetarė tė gjitha moshave vizituan varrin e Presidentit Rugova ku bėnė homazhe vunė kurorė lulesh.
 
Vargut tė shumė autobusėve e dhjeta veturave qė kishin ardhė tė organizuar nga Dega e LDK-sė nė Podujevė, iu kishin bashkuar edhe shumė qytetarė qė tė pėrlotur shprehin gjithė dhembjen e madhe pėr ndarjen fizike me Presidentin e tyre tė dashur.
 
Tash e njė javė Zyra e Degės sė LDK-sė nė Podujevė ėshtė shndėrruar nė shtėpi dhembjeje krenare ku mė shumė folė loti dhe heshtja, ka deklaruar menagjeri i Zyrės Naser Rama. “Qė nga 21 janari kur u dha lajmi pėr ndarjen nga kjo jetė tė Presidentit, kjo zyrė ėshtė vėrshuar nga anėtarė e simpatizantė tė LDK-sė, por edhe qytetarė tė shumtė qė me lot nė sy vinin pėr t’na ngushėlluar”, tha menagjeri i Zyrės sė LDK-sė nė Podujevė Naser Rama.
 
Sipas tij, deri mė tash, qindra qytetarė janė nėnshkruar nė Librin e pikėllimit duke i bėrė nderime Presidentit Rugova, fotografia e tė cilit, me shiritin e zi ėshtė vendosur afėr flamurit tė Dardanisė. Rama tha se qė nga mėngjesi e deri nė orėt e vona tė mbrėmjes shumė qytetarė vijnė pėr t’i shprehur ngushėllime Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Podujevė.
 
Ai tha se jo vetėm zyrėn e partisė sė parė nė Llap, por nė gjithė qytetin ndihet atmosfera e zisė dhe e pikėllimit. “Pėrkundėr tė ftohtit qė po merr kėto ditė, kjo zyrė ėshtė bėrė vend takimi i anėtarėve e veprimtarėve tė LDK-sė qė vijnė vazhdimisht dhe nuk flasin ata, por lotėt e dhembja krenare”, deklaroi Naser Rama.
 
Ndarjen fizike nga Presidenti Rugova, kryetari i Degės Agim Veliu e ka cilėsuar tė pa pranueshme. “Ndarje fizike qė nuk e shpreh fjala as loti, ndarje fizike qė s’mund tė pranohet”, ka shkruar kryetari Veliu duke vazhduar: Ishe dhe pėrjetėsisht mbetesh misionar i paqes, lirisė e pavarėsisė, prandaj LDK nė Llap pėrherė do tė bėjė jetė me Ty z. President”, ka shkruar nė Librin e pikėllimit kryetari Agim Veliu.
 
Do theksuar se anėtari i Kryesisė sė Degės sė LDK-sė Ahmet Ahmeti ka njoftuar se nė Librin e pikėllimin nė Kuvendin komunal tė Podujevės janė nėnshkruar mijėra qytetarė, kurse menagjeri i zyrės sė LDK-sė Naser Rama ka njoftuar se gjatė kėtyre ditėve tė zisė e pikėllimit shumė qytetarė nga tė gjitha anėt e komunės sė Podujevės, por edhe bashkėatdhetarė nga vendet e Evropės perėndimore, po vizitojnė zyrėn dhe i shprehin ngushėllimet e dhembjen e tyre Kryesisė sė Degės.
 
Nderimi i kujtimit pėr Presidentin vazhdon, kurse Llapi vazhdon heshtjen e zisė, por mbetet i pėrhershėm premtimi dhe betimi se amaneti i Presidentit do tė qohet deri nė fund...!


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.