|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Vazhdojnė homazhet pėr simbolin e pavarėsisė - Ibrahim Rugova

 
 

 
Prishtinė, 30 janar 2006 /TN /QIK - Nderimet pėr Presidentin Ibrahim Rugova, po vazhdojnė me homazhe pranė varrit tė tij nė Velani.

Sot pėr homazhe ishin njė delegacion i Grupit parlamentar tė LDK-sė nė ora 12.00, tė cilėt kanė vendosė kurora lulesh. Ndėrsa, mė vonė ishte ministerja e Shėrbimeve Publike, Melihate Tėrmkolli me gjithė kabinetin e saj dhe tė strukturave tė tjera udhėheqėse tė ministrisė, pastaj kėshilltari i Presidentit tė Kosovės, Skender Hyseni,

Edhe sot po vazhdojnė homazhet pranė varrit tė Presidentit tė ndjerė tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova. Qytetarė tė shumtė nga vendi dhe diaspora po vazhdojnė tė bėjnė nderime te varri i tij nė lagjen Velania nė Prishtinė.
 
Pėrveē qytetarėve, homazhe sot kanė bėrė edhe Grupi parlametar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, tė cilėt shprehen dhembjen e thellė pėr humbjen e Presidentit Rugova, ndėrsa apeluan pėr unitet dhe forcė, tė cilat thanė se duhet tė jenė nė prag tė bisedimeve pėr statusin e Kosovės. Fatmir Sejdiu, i propozuar nga LDK-ja pėr trashėgimtar tė postit tė Presidentit Rugova, tha: "Vdekja e Presidentit Rugova ėshtė humbja mė e madhe qė e kemi pėrjetuar dhe ai mbetet njė personalitet i pazėvendėsueshėm".

Kurora lulesh mbi varrin e Presidentit Rugova vunė edhe tre kėshilltarėt e Presidentit Rugova, Skender Hyseni, Muhamet Hamiti e Berim Ramosaj si dhe Elmi Berisha, pėrfaqėsues i ndėrlidhjes nė zyrėn e senatorit Bob Doll nė Uashington.

Ndėrsa, ministrja e Shėrbimeve Publike, Melihate Tėrmkolli qė ishte pėr homazhe me kabinetin e saj, dhe gjithė strukturat udhėheqėse tė ministrisė, tha se kjo ėshtė njė dhembje pėr tė gjithė e sidomos pėr ata tė cilėt punuan njė kohė tė gjatė me dr.Rugovėn. "Pėrfaqėsuesit e mekanizmave tė kėsaj ministrie erdhėm pėr t'i bėrė nderime Presidentit tonė tė dashur. Ėshtė humbje e madhe pėr Kosovėn ndėrrimi jetė i Presidentit, i kėtij kolosi tė pavarėsisė sė Kosovės”, tha Tėrmkolli duke shtuar se mbetet detyrė e madhe dhe supreme qė ta ēojmė deri nė fund vizionin, idealin dhe amanetin e tij.

Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri, qė poashtu ishte pėr homazhe, tha se po punohet vazhdimisht nė pėrmirėsimin dhe rregullimin e infrastrukturės sė varrit tė Presidentit mė qėllim qė sė shpejti ky varr tė marrė pamjen e duhur, ēfarė i ka hije njė personaliteti siē ishte doktor Rugova.
 
Mė vonė pėr vizitė ishte edhe kryesia e Forumit Rinor tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Nė mesin e shumė delegacioneve tė tjera nga vendi ishin edhe ai i Kuvendit Komunal tė Prizrenit tė kryesuar nga Eqrem Kryeziu, kryetar. Poashtu homazhe kanė bėrė edhe anėtarėt e Ansamblit Kombėtar "Shota".

Qytetarė tė shumtė nga vendi dhe diaspora, kanė vazhduar si pėr uikend ashtu edhe sot tė bėjnė nderime te varri i Presidentit Rugova.

Deri mė sot nė varrin e Presidentit Rugova kanė bėrė homazhe me dhjetėra mijėra qytetarė dhe delegacione, ndėrsa pritet qė aty tė ndėrtohet mauzoleu kushtuar Presidentit.

Qytetarėt vazhdojnė t'i bėjnė homazhe Presidentit Ibrahim Rugova

Prishtinė, 29 janar 2006 /TN /QIK - Mbi 1O mijė qytetarė, dje nė ditėn e shtatė tė zisė sė pėrgjithshme, kanė bėrė homazhe te varri nė Velani pėr tė nderuar figurėn e Presidentit Ibrahim Rugova, qytetarė tė shumtė kanė vazhduar tė bėjnė homazhe te varri nė Prishtinė.

Homazhe kanė bėrė disa degė tė LDK-sė dhe organizata joqeveritare "Shpėtimi" nga Medvegja, sportistė tanė nga Gjermania, si dhe qytetarė tė shumtė nga diaspora shqiptare.

Ata thonė se duan ta nderojnė kujtimin pėr tė dhe ta falenderojnė pėr punėn qė ka bėrė. Qytetarėt shprehin bindjen se vdekja e Presidentit Rugova ėshtė humbje e madhe jo vetėm pėr Kosovėn, por edhe pėr gjithė botėn shqiptare dhe rajonin.

Nga qytetarėt tanė qė jetojnė nė Zvicėr kishte edhe kurora qė ishin vėnė mbi varrin e Presidentit Rugova. Nderime kanė bėrė edhe disa delegacione nga komuna tė ndryshme tė Kosovės.

Bashkatdhetarėt tanė kishin ardhur nga Zvicra me tre aeroplanė t'i bėrė nderimet e fundit Presidentit.
 
 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.