|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Solana: Rugova nė kushte tė vėshtira provonte tė bėnte gjithēka qė ishte e mundur pėr popullin e tij

 
 

 
Londėr, 3O janar 2006 /TN /QIK - Shefi i diplomacisė evropiane Havier Solana, i cili mori pjesė nė varrimin e Presidentit Ibrahim Rugova, e vlerėsoi dinjitetin e kosovarėve, gjatė homazheve pėr presidentin, si mbresėlėnės, por u tha udhėheqėsve kosovarė se ata duhet tė mbushin boshllėkun e krijuar nga vdekja e Presidentit Rugova sa mė parė tė jetė e mundshme.

Nė njė bisedė pėr BBC-nė Solana tha se Rugovėn e konsideronte mik tė cilin e kishte takuar nė shumė raste gjatė viteve tė kaluara. "E konsideroj veten tė jem mik i tij dhe mendoj se edhe ai e ka konsideruar veten si njė mik imi. Kemi patur shumė biseda private, kemi kaluar ditė tė gėzimit por gjithashtu edhe ditė tė vėshtira", u shpreh Solana.

"E kujtoj dhe do ta kujtoj atė si njė udhėheqės, njė njeri tė paqes dhe tolerancės, njeri qė deshi tė zgjidhė problemet me dialog dhe jo me mjete tė dhunshme. Kjo do tė duhej tė ishte ideja dhe ndjenja qė duhet ta mbajmė nė zemrat tona dhe unė shpresoj se udhėheqėsit e populli i Kosovės, do ta mbajnė nė zemėr pėr shumė vjet".

Ndėrkaq duke folur pėr pėr takimet para luftės, gjatė bombardimeve tė NATO s kundėr Jugosllavisė dhe pas luftės, Solana tha se Rugova "gjithnjė kishte nė mendje tė njėjtėn gjė" dhe se "nė kushte tė vėshtira ai dėshironte tė provonte tė bėnte gjithēka qė ishte e mundur pėr popullin e tij".

"Nė ēaste tė vėshtira, por edhe tė gėzueshme, nė ēastet e vendimeve tė rėnda, ai (Rugova) gjithmonė kishte ide tė njėjta nė zemrėn e tij, e qė nėnkuptonte tė bėnte mė tė mirėn pėr popullin e tij dhe pėr Kosovėn".

I pyetur se si shihte tani Kosovėn, pas Rugovės, Solana u pėrgjegj, duke thėnė se "Kosova sot ka humbur njė udhėheqės shumė tė rėndėsishėm". "Kjo ėshtė ironia e historisė qė tė humbėsh njė udhėheqės.
 
Udhėheqėsi vdes nė njė periudhė kur ishte mė se i nevojshėm, pra nė kohėn kur bisedimet pėr statusin pritet tė fillojnė".

"Unė gjithashtu shoh qė njerėzit po tregojnė njė dinjitet tė madh qė ėshtė shumė mbresėlėnėse. Pra njerėz qė kanė pritur nė radhė nė temperatura shumė tė ulta, por ata deshėn t'i japin lamtumirėn udhėheqėsit tė tyre, pėr disa udhėheqėsin e vetėm qė e takuan pėr shumė vjet".

Mė tej Solana tha se Rugova "ishte president pėr shumė vjet dhe pėr shumė gjenerata, ishte i vetmi udhėheqės qė kishin".

"Ai pra ishte mė shumė se udhėheqės, ishte edhe vėlla edhe baba i tyre, siē kanė dashur ta quajnė. Por dinjiteti i treguar nga kosovarėt ėshtė diēka shumė mbresėlėnėse", u shpreh Solana, pėr ė shtuar se udhėheqėsit kosovarė "do tė sillen nė tė njėjtėn mėnyrė dhe do tė reflektojnė dinjitetin e popullit, me njė ndjenjė tė bashkimit, tė pėrgjegjshmėrisė dhe me zemėrgjerėsi".
 
"Kėto janė tri fjalė qė do t'ua pėrcillja udhėheqėsve politikė, por edhe udhėheqėsit tė ri qė do tė shfaqet, qė t'i mbajnė thellė nė zemėr", tha veē tjerash Solana pėr BBC-nė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.