|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

PEN Qendra: Shkrimtarėt do ta ēmojnė kontributin e Ibrahim Rugovės nė letėrsi si shkrimtar dhe dijetar

 
 

 
Prishtinė, 3O janar 2006 /TN /QIK - PEN Qendra, njė asociacion ndėrkombėtar i shkrimtarėve, ka dėrguat njė mesazh ngushėllimi me rastin e vdekjes sė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, i cili ishte edhe shkrimtar i njohur.

"Nė emėr tė PEN it Internacional, ju shprehim ngushėllimet tona mė tė sinqerta me rastin e vdekjes sė Ibrahim Rugovės.

President Rugova do tė mbahet mend si njeriu qė luftoi pėr integritetin e Kosovės dhe pėr tė drejtat e qytetarėve tė saj duke bėrė qėndresė paqėsore nė vlugun e krizės Ballkanike tė viteve 1990.
 
Shkrimtarėt anekėnd botės do ta ēmojnė kontributin e tij nė letėrsi si shkrimtar dhe dijetar.

PEN i Internacional i shpreh ngushėllimet edhe zonjės sė Ibrahim Rugovės si dhe tė tre fėmijėve tė tij", thuhet nė fund tė mesazhit.

tė PEN Qendrės tė nėnshkrua nga Jizhi Grusa, president dhe Xhoan Lidom Akerman, sekretar.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.