|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Moska insiston nė zbatimin e parimeve pėr Kosovėn, Uashingtoni thotė se Kosova ėshtė rast unik

 
 

 
Moskė, 3O janar 2006 /TN /QIK - Presidenti rus Vladimir Putin ka kėrkuar nga ministri i Jashtėm rus Sergej Lavrov qė nė takimin e ministrave tė jashtėm tė Grupit tė Kontaktit nė Londėr pėr Kosovėn, tė angazhohet pėr gjetjen e "parimeve universale" ndaj Kosovės.

"Tė gjitha variantet e zgjidhjeve tė propozuara, qė do t'i shqyrtoni atje, ua theksoni kolegėve, se duhet tė kenė karakter universal", ka thėnė Putin transmeton agjencia ruse e lajmeve Itar-Tas.

Sipas Putinit, tė gjitha konfliktet nė hapėsirėn postsovjetike nuk janė zgjidhur dhe nuk ėshtė e pranueshme situata nė tė cilėn "nė njė vend tė zbatohen njė palė parme, e nė hapėsirėn tjetėr parime tė tjera".

Nga ana e tij Lavrov ka thėnė se nė pėrcaktimin e statusit tė Kosovės Moska do tė udhėhiqet nga pozicioni "pėr domosdonė e gjetjes sė zgjidhjes sė tillė e cila do tė jetė e pranueshme edhe pėr Beogradin edhe pėr liderėt shqiptarė".

Lavrov ka thėnė se gjatė pėrgtitjeve pėr takimin e Londrės "disa partnerė nė Grupin e Kontatit kanė tentuar qė nė dokumet tė futet teza se Kosova ėshtė rast unik dhe se nuk do tė jetė precedent".

Ndėrkaq zv.sekretarja amerikane e Shtetit Rozmari di Karlo nė njė intervistė pėr gazetėn "Komersant" nė pyetjen nėse ėshtė e mundur qė nė rastin e pavarėsisė sė Kosovės, nė mėnyrė analoge tė zgjidhen edhe tė gjitha "konfliktet e ngrira" nė hapėsirėn postsovjetike, ka thėnė se "gjendja nė Kosovė dhe vetėm nė Kosovė si dukuri ėshtė unike".

Ajo ka shtuar se Kosova ėshtė unike, sepse paaqaet pasojėn e "shpėrbėrjes sė dhunshme tė Jugosllavisė" dhe se bashkėsia ndėrkombėtare ka miratuar masat pėr stabilizimin e gjendjes dhe rezolutės 1244. "Kur ėshtė fjala pėr zgjidhjen e konflikteve tė tjera sipas "modelit kosovar", nė ato nuk janė zbatuar rezoluta tė Kombeve tė Bashkuara", ėshtė shprehur zyrtarja e Departamentit tė Shtetit.

Sipas Zv/ministrit rus, vetėm negociatat prodhojnė formulėn pėr statusin e Kosovės, me mbėshtetjen e KS

Moskė, 3O janar 2006 /TN /QIK - Zėvendėsministri i Jashtėm rus, Vladimir Titov ėshtė shprehur se vetėm negociatat do ta prodhojnė formulėn pėr statusin e Kosovės qė do tė fitonte mbėshtetjen e Kėshillit tė Sigurimit. Nė njė artikull tė botuar sot nė gazetėn "Nevisimaja", ky zyrtar i lartė rus, shkruan se "Kėshilli i Sigurimit do tė mbėshtesė vendimin vetėm nėse ai arrihet me negociata, e jo njėanshėm".

Titov mė tutje thekson se "gjithkush e ka tė qartė se ēėshtja e Kosovės dhe e Ballkanit janė tė ndėrlidhur me interesat evropiane dhe ndėrkombėtare".

"Ndryshimi madhor i situatės brenda dhe jashtė territorit ėshtė i domosdoshėm pėr inkurajimin e administratės shqiptare tė Kosovės pėr bashkėpunim me standardet ndėrkombėtare pėr minoritetet", shkruan zėvendėsministri i Jashtėm i Rusisė nė kėtė artikull.
 

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.