|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Hej po zbrazėsi e madhe me ka mbėrthyer

 
 

 
30 janar 2006 /TN
 
Ali ALAJ, (ShBA)
 
Oh! E shkretė po mė dukesh oj Kosova jonė pa Njeriun qė t’i shėronte plagėt dhe ta qetėsonte shpirtin,qė ta dinte secilėn dhėmbje nė shtatin tėnd shekujsh tė pėrgjakur,qė t’i numėronte varret dhe qė zgjonte indinjatėn.
 
Kosovė, he tokė e nėmur dhe e bekuar njėkohėsisht, ku e ke Njeriun fjalėbutė e zemėrmadhin, qė me zėrin e tij tė bekuar, plotė dy dekada, e shpėrtheu errėsirėn, heshtjen, injorimin dhe shkujdesjen e njerėzimit pėr kalavaret dhe golgotat shqiptare. Ai e tha troē : Evropė, Kosova ėshtė ndėrgjegje jotja e vrarė.
 
Njeriu Kolos i mendjes dhe atdhedashurisė, ua renditi mėkatet mėkatarėve – qė nėpėr shekuj na kishin viktimizuar pėr tė kėnaqur ambiciet e tyre pėr tė dėshmuar fuqi dhe pėr tė kėnaqur apetitet gjakatare tė pjellės karpatiane….
 
He,Kosovė,e more nė gjirin tėnd Njeriun qė t’i shėnoi epokat,qė ta davariti tisin e heshtjes qė e kishte mbuluar vuajtjen tėnde,qė e shpėrtheu mospėrfilljen e Fuqive qė kėtu ė njė shekull, e kishin prerė shtatin e tokave arbėrore, duke vėrvitur pjesė tė atij trupi tė lashtėsisė ballkanike, ndėr thonjtė e kuēedrave sllave. Pasi ta kishin pėrēudnuar emrin,me nofka e profka, tė kishin ngujuar nė varrin e quajtur Jugosllavi dhe aty e kishin ndėrprerė rrėfimin pėr Ty.
 
Ishte Ibrahim Rugova ai qė e rinisi rrėfimin.------Hej, Kosovė, po e zbrazėt po mė del,sot,pa Njeriun qė tė bėri emėr dhe qė ta ngriti zėrin. Ku e ke diellin qė tė ngrohte, ku e ke ēiltėrinė, qė ta hiqte qafe trishtimin qė shpirtin ta kishte shqyer me dhjeta, me qindra vite. Ku  e ke Njeriun qė mbrunte shpresa reale pėr tė mundur fatet tua fatale?
 
Ibrahim Rugova kishte mbushur veten me imazhe tė tragjikes shqiptare dhe shkonte me to nėpėr kancelaritė botėrore,jo si njė hije, po si njė burrė-shteti. Me kėdo qė foli, anekėnd metropoleve,ua shpalosi,eposet, legjendat,rrėfimet dhe traditat Arbėnore.
 
E po e trishtė ke ngelur oj tokė dardane dhe sa hijerėndė je bėrė nė kėtė pikėllim qė tė ka ngrirė dhe qė tė ka shndėrruar nė ftohtėsi e gurė tė heshtjes. Po ti Kosovė je mėsuar me varre, me gjėma e vaje,apo,mbase ky varri i njomė i Njeriut Epokė tė ka lėkundur deri nė thellėsi, me themele e me shpirt. Ke hak o dheu ynė, se vizionari i ardhmėrisė sate u dogj dhe u pėrvėlua pėr lirinė tėnde dhe, tashmė,u mbėrthye nė arkivol- qė Ti tė frymosh lirshėm.
 
Ai u bė theror dhe hyri nė simfonitė e heroizmave shqiptare,pėr tė na dhėnė besim, shpresė, fuqi dhe guxim pėr ardhmėri. Biri yt i madh,si edhe pararendėsit e kastės sė tij,nuk pėrvetėsoi asgjė tėnden, pos qė ta mori dhimbjen,pos qė t’i mori plagėt dhe vrragėt. Ta mori edhe lotin pėr ta kthyer nė buzėqeshje tė rinive qė nuk i patėm e qė nuk i gėzuam kurrė.
 
Populli ynė gjithmonė pati ushtarė tė lirisė. Pati e dha dėshmorė e heronj. Populli ynė pati e dha gjeneralė fushėbetejash. Dha trima deri te legjendat Adem Jashari, Sali Ēeku, Agim Ramadani…Dhe, nė ndėrrim-shekujt e fundit dha edhe Strategun politik dhe diplomatik. E dha Ibrahim Rugovėn,i cili i hapi dyert mė ekskluzive tė politikės botėrore. Madje edhe dyert e kancelarive tė njohura pėr antishqitarizmėn e tyre ndėr shekuj.
 
Ndaj,Kosova sot qanė birin e saj,qė me dinjitet e pėrcolli nė pėrjetėsi. Por,oj toka jonė,ktheje kėtė pikėllim nė forcė qė ta bėsh jetė punėn,veprėn dhe amanetin e tij dhe tė atyre qė ranė pėr kėtė dhe e pėr kėtė nėnqiell.
 
Tė duhet forca pėr ta mposhtur plogėshtinė dhe ligėshtinė qė mund tė pėrpiqen ta mbjellin farėrat e dreqit. Ibrahim Rugova me politikėn e tij na solli nė prag tė pavarėsisė,tė cilėn mund ta rrezikojnė vetėm mburravecėt dhe plėng-prishėsit, ata qė gjuhėn e djeshme prej gjarpri, sot mundohen ta “ėmbėlsojnė” me lojė perfide tė fjalėve.
 
Ata qė, nė vend se Kosovėn ta kenė pėrparėsi dhe interesim, shėnjestrojnė kolltuqe dhe pasuri. Kėto ligėsi mund t’i ndal vetėm vendosmėria dhe mendėsia yte kolektive,plebishitare pėr pavarėsi dhe liri.
 
Eh Kosovė,po goditje tė madhe e tė rėndė ke marrė nė kėtė fund-rrugėtim para pavarėsisė,se vdekja ta mori birin e fjalės dhe zemrės sate bujare. Ta mori njeriun qė ishte dinjitoz edhe nė hidhėrim,qė ishte optimist edhe nė zhgėnjim. Ai nuk merrej me imtėsi,me mentalitete ballkanike tė puēeve e ndėrskėmcave, komploteve e konspiracioneve, sepse moto,detyrė dhe pėrparėsi e kishte ecjen politike,kombėtare, demokratike. Ai vetėm njė gjė nuk e lejonte - s’e lejonte askė t’ia vrasė shpresėn dhe besimin.
 
Kosovė, rrugėt tua janė pėrplot kalimtarė, e megjithatė ato ngjasojnė boshe. Gjallėria jote nuk dallohet nga heshtja.
 
Alpet shqiptare janė strukur nė lartėsinė e tyre. Shkrepat qė dikur shpėrthenin hapėsirė e qiell,tash janė ngrysur dhe ndrydhur nga dhembje qė i ka mbėshtjell,si gjithkah dhe gjithēka gjetiu nė trojet arbėrore. Oshtima e tyre ėshtė kthyer nė gjėmė tė thellė,aq sa e thellė ndėr mileniume ėshtė lashtėsia e tyre. Ēdo gjė nė kėtė tokė rėnkon e loton. Ej,ēfarė kanė kėto male qė po vajtojnė?Qė po dridhen e lėkundėn. Bjeshkėt, me lisa e prroje, vajtojnė birin e kėtij dheu,qė i bėri nder atdheut.
 
Pėrse tė kėrkojmė mė thellė?
Ai ishte sikurse ne –
Por,ishte mė shumė se ne.
Esenca e tij flet pėrmes nesh.
Te Ai – ne gjejmė vetveten.
 
Ali Alaj
(SHBA – 29 Janar, 2006)


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.