|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Dy fjalė ngushėllimi pėr Presidentin!

 
 

 
30 janar 2006 /TN

 
- Historia e re e Kosovės ka emrin Tėnd!
 
- Atėherė kur ke filluar tė hysh nė analet e historisė sė re tė shqiptarėve tė Kosovės, ke hyrė edhe nė fotografitė e mia. Ti e shkruaje historinė e re, e ne bėnim pėrpjekje qė tė regjistronim gjithė kėtė histori tėnde tė madhe.

- Ke qenė gjithmonė i pari.
 
Ilaz BYLYKBASHI, fotoreporter i “Rilindjes”
 
Ku ta gjej fjalėn, ku ta marr forcėn qė tė flas pėr vdekjen e presidentit Rugova. Nuk ma thotė goja e nuk ma do zemra qė ta them se Ti presidenti ynė nuk je mė nė kėtė botė!
 
Tė kam parė e tė kam njohur tash e njėzet vjet mė parė. Ishe i rrallė, i veēantė, shumė i afėrt pėr tė gjithė.
 
Atėherė kur ke filluar tė hysh nė analet e historisė sė re tė shqiptarėve tė Kosovės, ke hyrė edhe nė fotografitė e mia. Ti e shkruaje historinė e re, e ne bėnim pėrpjekje qė tė regjistronim gjithė kėtė histori tėnde tė madhe.
 
Ke qenė gjithmonė i pari.
 
I pari i the Serbisė sė nė Ballkan jetojnė 7 milion shqiptarė dhe nėse ėshtė nevoja mund tė bėhemi bashkė dhe tė rrokim armėt.
 
I pari nise projektin pėr pavarėsinė e Kosovės.
I pari trokite nė dyert e botės demokratike.
I pari hyre nė Shtėpinė e Bardhė nė Uashington.
Ti gjithmonė ishe i pari.
 
Nė kėto 16 vjet tė betejės Tėnde pėr Liri e Pavarėsi, kalove e pėrballove mjaft sakrifica. Tė kėrcėnuan, tė arrestuan, tė shanė e deshėn edhe tė tė vranė, por ti gjithmonė mbete i pathyeshėm, i madh dhe i fortė.
 
Ti gjithmonė fole me mė fjalė tė ėmbla. Nga goja jote asnjė fjalė e rėndė, asnjė fjalė fyese, asnjė fjalė tė keqe, as ndaj atyre qė koritnin veten me fjalė ofenduese.
 
Ata tė gjuanin me plumba tė vdekjes e ti ua ktheje me pėllumba tė paqes.
 
E tash si ta ngushėllojmė veten i Madhi Ynė qė nuk je mė nė mes nesh, nuk po na prin i gjallė deri nė fund tė rrugės qė e nise tash e 16 vjet mė parė, rrugės sė Pavarėsisė.
 
Ti e nise i pari rrugėn e Pavarėsisė, ti i trasove tė gjitha shtigjet e Pavarėsisė!
E tash kur kjo rrugė ėshtė nė pėrfundim e sipėr, ti ike! Ike atėherė kur mė sė shumti na duhesh! Ti ike atėherė kur mė sė shumti tė do Kosova, tė do Pavarėsia.
 
Nuk dua tė vė shiritin e zi mbi fotografinė Tėnde qė e mbaj tash e sa vjet nė shtėpi. Nuk dua tė besoj se Ti mė nuk do tė na ngrohėsh familjen tonė me buzėqeshjen Tėnde tė ngrohtė!
 
Por, i nderuari z. President, ne jemi krenar qė tė patėm pėr 16 vjet nė krye tė shtetit tonė Kosovės, nė krye tė lėvizjes tonė pėr Liri e Pavarėsi.
 
Ne jemi tė nderuar qė ti ishe dhe do te mbetesh presidenti ynė i parė i Kosovės sė lirė e demokratike.
Historia e re e Kosovės ka emrin Tėnd!
 
Pavarėsia e Kosovės ka emblemėn Tėnde!
 
I lehtė qoftė dheu i Kosovės, i madhi President Rugova!
 
Lavdi!


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.