|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Dr. Rugova – rreze lirie

 
 

 
30 janar 2006 /TN
 
Haki BUNJAKU, Cyrih (Zvicėr),

Me thėrmijat e shpirtit e ndėrtove lirinė dhe na nxorre nga robėria shekullore. Na ngrite nė rangun e popujve mė tė civilizuar.
 
Bota heret ta zbuloi sensin e gjeniut tė politikės, ndėrsa pėr shumėkend prej nesh ishe libėr i pa lexuar dhe shpesh i lexuar mbrapsht nga sykuqijt e lirisė. Asnjė amputim nuk i shkon natyrės Tėnde.Ti ishe i madh dhe mė i madh do tė mbetesh nė historinė e re,kreator i sė cilės je Ti.
 
Ishe kryeparė nė lėvizjen pozitive demokratike,ishe kryetar i Shtetit tė Kosovės dhe tash je kryehero,qė breznitė do tė kujtojnė me rrespekt.
 
Vdekja tė zuri nė vlugun e punėve shtetėrore e kombėtare, ta theu shpresėn e flaktė pėr nėnshkrimin e Pavarėsisė, tė cilėn me sakrifica tė mėdha e pėrgadite.
 
Vdekja jote e vuri lamentin kombėtar, ku lotė tė vokt vėrshojnė faqeve, por edhe derdhėn nė zemėr.
 
Ishe prijsi ynė shpirtėror, ishe prijsi ynė politik, ishe kryetar i parė i Kosovės sė lirė dhe do tė mbetesh pėrjetė kryetar nderi.
 
Vlera e politikės Tėnde tė urtė e paqėsore mund ta stimuloi vetėm ēmimin Nobel postmortum pėr paqė.
 
Pėr tė mirat sublime qė bėri dr. Rugova pėr kombin, shqipėtarėt fotografinė e Tij duhet ta mbajnė amuletė nė qafė.
 
Tė qoftė lavdi e pėrjetshme.
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.