|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shtypi i Prishtinės pėr personalitetin e Presidentit Rugova, veprimtaritė pėr nder tė tij dhe reagimet e mediave botėrore

 
 

 
Prihtinė, 28 janar janar 2006 /TN /QIK - Edhe sot shtypi i Prishtinės i shkruan pėr personalitetin e Presidentit Ibrahim Rugova, veprimtaritė qė janė zhvilluar pėr nder tė tij dhe reagimet e mediave botėrore pėr ceremonitė mortore nė Prishtinė nė ditėn e varrimit.

Kėshtu gazeta "Bota sot", nė numrin e sotėm mbi gjysmėn e faqeve tė saja ia kushton Presidentit Rugova.
 
Nė faqen e parė ka kėta tituj: "Kodra e lotėve", njė fotoreportazh nga Varrezat e Dėshmorėve, pastaj vlerėsimin i Kėshillit tė Varrimit dhe tituj e dy komenteve: "Stina e luleve tė ftohta" dhe "Askush nuk mund tė bėjė ēka t'i teket me institucionin".

Ndėrkaq nė brendėsi tė saj boton edhe disa komente tė tjera, si: "Vetėm besnikėria jonė e plotėson mungesėn e Presidentit Ibrahim Rugova", "Kosova bėri edhe njė memorandum pėr shtetėsinė e saj", "Shenjtėrimi i pėrjetshėm", si dhe reportazhe e shkrime tė tjera nga qytetet e tjera tė Kosovės dhe diaspora.

Gazeta tjetėr - "Koha ditore" nė faqen e parė ka kėtė titull: "Qytetarė tė shumėt vizitojnė varrin e Presidentit". Nė faqet e mesme kjo gazetė boton njė shkrm tė gazetės britanike "Ekonomist", me titull "Ibrahim Rugova", si dhe njė tjetėr marrė nga gazeta "Shekulli"
 
- "Varrosja e iluzioneve" lidhur me refuzimin e Gardės sė sė Kosovės qė tė marrė pjesė nė ceromoninė e varrimit tė Presidentit Rugova.
 
Ndėrkaq nė shtojcėn e saj tė kulturės kjo gazetė boton njė portret prej shkrimtari tė Presidentit me titull "Rugova, portret shkrimtari", shkruar nga Mehmet Kraja dhe njė tjetėr tė shkruar nga Ali Aliu me titull "Prijės dhe krijuesi" dhe njė shkrim autorial tė Ibrahim Rugovės me titull "Pse e shkrova librin pėr Pjetėr Bobgdanin", si dhe nė poezi tė Ali Podrimjes: "Lamtumirė, President i Dardanisė".

Gazeta "Zėri" nė faqen e parė ka si titull: "Qytetarėt bėjnė homazhe para varrit tė Presidentit Rugova" tė shoqėruar me njė fotografi. Ndėrkaq nė faqen e tretė boton njė editorial redaksional me titull "Ecja e shpejtė nė drejtim tė bėrjes sė shtetit tė Kosovės" dhe me mbititll "Dita e parė politike e Kosovės pas vdekjes sė Presidentit Rugova. Kjo gazetė nė faqet e mesme boton reagimet e mediave botėrore pėr Presidentin Rugova.

Gazeta "Lajm ekskluziv" nė faqen e parė shkruan se si ėshtė vlerėsuar ceremonia e varrimit tė Presidentit Rugova dhe njė shkrim me titll "Kujt i pėrgjigjet Garda e Kosovės?", nė tė cilin flitet pėr atė sesi Nuredin Lushtaku nuk lejoi qė Garda e Kosovės ta varrosė Presidentin Rugova.

Edhe gazetat e tjera botojnė shkrime tė ndryshme rreth Presidentit Rugova, reagime tė ndryshme nė kėtė temė, por edhe pėr spekulimet e ndryshme pėr tė zėnė postin qė mbante Presdenti Rugova.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.