|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Prijėsi dhe Krijuesi

 
 

 
28 janar 2006 /TN /QIK
 
Shkruan: Ali ALIU

Gjatė ditėve tė zisė nė hapėsirėn shqiptare u fol dhe u shkrua pėr figurėn e Ibrahim Rugovės, kryesisht pėr profilin e tij tė politikanit, dhe kryesisht nga njerėzit e politikės. U fol pėr tė si artikulues tė aspiratave tė popullit tė Kosovės dhe tė kombit shqiptar. Nga bota u cilėsua si "Gandi i Ballkanit", pėr tė cilin shprehet respekt dhe admirim - nga personalitete dhe burra shtetesh tė elitės politike.

Nuk ka dyshim se Ibrahim Rugova, Presidenti i Kosovės, edhe gjatė aktit tė vdekjes dhe pas saj, po e miqėson Kosovėn me njė pjesė tė botės, madje me atė pjesė qė vendos, dhe po e bėn atė pjesė tė botės pėrkrahėse tė pavarėsisė, tė ėndrrės pėr t'u bėrė shtet...

E ka arritur kėtė nė radhė tė parė me vizionin e tij paqėsor, po kėmbėngulės dhe tė prerė nė drejtėsi. pėr drejtėsi, nė Ballkanin konfliktuoz. Por, po aq edhe me rrezatitmin e tij tė thellsisht njerėzor dhe me begatinė shpirtėrore nė kontakt me-bashkėbiseduesit. Dhe tė gjithė, gati pa pėrjashtim, veēojnė sharmin e tij qė rrezaton apriori dashamirėsi qė nė takimin e parė.
 
E pushton dhe e bėn pėr vete bashkėbiseduesin pėrmes njė hapjeje tė plotė, tė gatshme pėr tė rrahur deri nė fund edhe mospajtimin. Pėr arsye se Ibrahim Rugova, nė mesin e militantėve vinte nga njė tjetėr sėrė, nga ajo e krijuesve tė vlerave shpirtėrore. Ai ishte krijues pėr nga natyra, jo pse hapat e parė i bėri nė poezi, por Rugova ishte poet edhe nė shkrimet e natyres teorike mė precize lidhur me artin.


* * *

Nė fund tė viteve tetėdhjetė tė shekullit tė kaluar, Rugova e bėri kalimin vendimtar: nga pozicioni i krijuesit nė atė tė prijėsit. Pikėrisht ashtu siē e paralajmėroi rebelimin e vet Ismail Kadare nė veprėn "'Ftesė nė studio", Ibrahim Rugova e bėri kėtė pėrmes librit "Refuzimi estetik" (1988).
 
Kapėrcimin e bėri nė heshtje, por si njė kumbim tė prerė, si njė "jo" nėnshtrimit: "Refuzim do tė thotė tė mos pranosh, tė mos pranosh atė qė tė imponohet... Njeriu nė kėtė plan ka vetėm dy zgidhje, thjesht e shkurt: po e jo. Refuzimi ngrihet kundėr imponimit kur ai ėshtė represiv". Ai e kishte marre kėtė vendim, siē do ta konstatojė Sabri Hamiti, qė gjatė shkrimit tė veprės. Ibrahim Rugova ėshtė nisur kėsaj rruge, dhe e kishte heshtur mbase pėr ditė mė tė mira, zėrin e krijuesit.

* * *

Dhe ja krijuesi shfaqet tashti si artikulues i ėndrrės pėr liri, si prijės i popullit tė vet. Rugova e njihte dhe e ka pėrmendur nė studimet e veta filozofin antik Platonin, i cili poetėt i mbante tė paaftė nė ēėshtje shteti, i konsideronte si prijės tė butė, qė i mposht emocioni, mendim qė u miratua dhe u pėrjashtua gjatė 2500 viteve.

Edhe ata qė pajtohen plotėsisht me filozofin, nuk harrojnė ndėrkaq tė shtojnė: burrėshtetas edhe mė i keq nga poeti ėshtė ai qė nuk ka lexuar asnjė poezi.

Rugova krijues, qė nė nismė gjakon ta shtrijė edhe ta gjejė sa mė thellė shpirtin e gjuhės dhe tė mendjes, tė popullit tė vet ndėr shekuj, qė nė fillim ėndėrronte tė gjejė shkalėt e lidhjes sė vazhdimėsisė tė kėtij shpirti nė kohė, t'i bėjėt ato tė prekshme, si fjalė dhe parafjalė, pėr kohėn e vet, krijues qė do tė jetė kėrkues i qartė, deri nė rreptėsi, i vlerave nė art. Tani nė rolin e prijėsit, natyra paqėsore dhe tolerante, tingėllojnė si misionare nė njė strategji pėr tė mos lėshuar pe, para asnjė ēmimi.

Ibrahim Rugova, edhe si prijės, edhe si krijues, ka zėnė vend tė rėndėsishėm nė historinė politike dhe kulturore shqiptare. Ka lėnė gjurmė tė qėndrueshme edhe gjatė ecjes sė parė, edhe gjatė sė dytės. Do tė mbeten vallė njėsoj nė mbamendjen kolektive shqiptare, vepra kritike dhe ajo politike?
 
Mund ta themi me bindje tė plotė se si krijues, Ibrahim Rugova nuk do tė mund tė anashkalohet. Por, ndėrkaq, si prijės, ashtu siē e pėrfundoi jetėn, mbetet tė dshirojmė tė njėjtėn. Mbase vepra e tij nė fushėn e atdhetarisė do tė ketė mė shumė fat: do tė ndėrpritet tradita shqiptare qė gjithėēka tė fillojė nga e para, me atė qė vjen i fundit.

Mbetet pėr t'u dėshiruar ndėrprerja e kėtij ceni shqiptar, por jo edhe pėr t'u besuar plotėsisht, kur tė kihen parasysh kėto ditė zie: sidomos lotėt dhe “lotėt”, dhimbjet dhe “dhimbjet”, bindjet dhe”bindjet”, tė shfaqura me aq bollėk para ekraneve televizive.

Prishtinė, 28 janar 2006, (marrė nga “Koha ditore”)


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.