|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Surroi: Presidentin Rugova nuk mund ta zėvendėsojė askush

 
 

 
Prishtinė, 28 janar 2006 /TN /QIK - Sipas Veton Surroit, lider i partisė Ora dhe anėtar i Ekipi Negociator, formėn e veprimtarisė politike tė Presidentit Rugova nuk mund ta zėvendėsojė askush. "Nuk mund tė ketė tė atillė brenda LDK-sė dhe jo vetėm brenda LDK-sė, por as brenda partive tė tjera, prandaj as mos tė pretendohet njė ēėshtje e tillė", tha Surroi pėr gazetėn "Koha ditore".

Por megjitatė, sipas Surroit, i takon LDK-sė si obligim kushtetues qė ta propozojė nga radhėt e saj njė kandidat pėr president tė vendit, ndėrkohė qė ai kėrkon qė ky kandidat tė jetė i pranueshėm edhe pėr tė tjerėt.

Nė kėtė rast tė pėrcaktimit tė LDK-sė pėr njeriun e saj, thotė Suerroi, do tė ishte mirė tė konsultohet edhe opozita qė tė ketė ketė pėrkrahjen e plotė tė saj.

Mė tej Surroi thotė se nuk mund tė ketė delegacion tė Kosovės nėse nuk zgjidhet Presidenti i vendit, edhe pse, sipas tij, me vdekjen e Presidentit Rugova, fati i delegacionit ka marrė fund.

"Pėr Grupin Negociator vdekja e kryetarit Rugova do tė thotė edhe fund i grupit ose i delegacionit, ēfarė ka qenė, sepse delegacioni kosovar ėshtė ndėrtuar mbi mundėsinė e rolit prijės tė Dr. Rugovės".

Ndėrkaq duke folur edhe pėr zgjedhjen e kreut partiak tė LDK-sė, Surroi tha pėr gazetėn "Express", se udhėheqja e saj duhet "tė marrė pėrgjegjėsinė historike nė kėto momente" dhe tė vendosė se kush do tė jetė kryetari i saj deri nė zgjedhjet partiake. Ndėrsa, shton "kėtu ne nuk mund tė pėrzihemi". Po nė kėtė intervistė, sipas Surroit, "brenda LDK-sė ka struktura prodemokratike, por edhe struktura jodemokratike".

Ai tėrheq vėrejtjen se Kryesia e LDK-sė gjatė propozimit tė kandidatit tė saj "ta ketė parasysh edhe njė dimension historik, tė reflektojė pėr atė qė ndodhi gjatė ditės sė varrimit dhe gjithė kėto ditė. Kjo vdekje ka treguar nevojėn e popullit tė Kosovės qė tė jetė i unifikuar, tė ndajė edhe pikėllimin edhe ambicien pėr tė ardhmen", ėshtė shprehur Surroi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.