|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mesazh ngushėllimi: Arti i luftės sė tij ishte fjala, ishte betimi me tė cilėn i fitoi tė gjitha betejat pėr Pavarėsinė e Kosovės

 
 

 
28 janar 2006 /TN
 
Nga Grup bashkatdhetarėsh nėpėr botė

Jemi ne bashkatdhetarė tė shkapėrderdhur nė tė gjitha anėt e botės ku pikėtakimi e kemi projektin www.dardania.de nė pamundėsi pėr t’u pėrkulur para trupit tė pajetė tė Misionarit tė paqes, nga largėsia me pikėllim tė thellė, me zemėr tė lėnduar e kemi pėrcjell ceremoninė mortore dhe ndarjen fizike me udhėheqėsin e urtė, jemi duke e ndarė dhimbjen me ju por  ndihemi shumė krenar qė e patėm prijės.
 
E quajtėn :  « Korifeu i kritikės letrare shqip, Simbol i rezistencės paqėsore, Gandi i Ballkanit, Ikona e Kosovės, Misionar i paqes, Baba i Pavarėsisė sė Kosovės, Shkėmb nė stuhi, Tempull i urtėsisė, Thesar kombėtar, Tempull historik, Rilindėsi i shekullit 20, Politikan i urtė, Zėri i arsyes, Ibrahim Kosova ».
 
Tė gjitha kėto epitete, kėto ditė, i pėrdorėn majat e penave mė tė shquara tė kombit shqiptar pėr ta ilustruar veprimtarinė letrare, politike tė figurės sė Presidentit Rugova, i cili, ndėrroi jetė nė muajin e vdekjeve tė mėdha shqiptare - nė muajin janar.
 
Sigurisht qė Presidenti Rugova ėshtė nderuar edhe me epitete tjera, qė akėcila qenie njerėzore do t’i kishte lakmi, por kush mund t’i numėroj tė gjitha? Kush mundet t’i pėrthekojė tė gjitha ato qė janė thėnė kėto ditė janari nė shtypin e shkruar, nė mjetet elektronike, ne faqe interneti, apo nė librat e zisė kombėtare. Vdekja e Presidentit Rugova vuri nė lėvizje, veē shtypit kombėtar dhe ndėrkombėtar edhe tė gjitha levat e diplomacisė botėrore.
 
Pėr shėmbėlltyrėn dhe veprėn e Tij  folėn  burrėshtetasit  mė tė mėdhenj e mė me ndikim nė botė. Secili i dha njė epitet dhe prapė s’mjaftonte, sikur bėhej garė pėr t’ia gjetur njė tė ri, sikur nuk i mjaftonin gjithė ata qė deri tash ia kishin thėnė. Tė gjitha kėto epitete i ka dėgjuar pėr sė gjalli, por ka diēka qė ai kurė s’e ka dėgjuar as kurrė s’e ka parė. Po kush foli e kush veproi mė sė miri atėherė ?
 
Padyshim populli i Kosovės, « substanca e tij kombėtare », tė cilėn u mundua ta ruaj aq shumė dhe ia doli. Sa e sa herė e ka pėrsėritur se duke rezistuar nė mėnyrė paqėsore e « ruante substancėn kombėtare ». Dhe, ajo « substancė kombėtare », gjashtė ditė me radhė, nėn acarin e temperaturave minus 10 gradė, me orė tė tėra, ndejti nė kolona duke pritur vetėm pėr njė pėrkulje para arkivolit tė Tij.
 
Ajo « substancė kombėtare », njė milionėshe, veproi nė mėnyrėn mė sublime duke ia shtruar rrugėn me lule deri nė banesėn e fundit Presidentit qė ia dha votėn katėr herė me radhė. Kėshtu pra, kjo « substancė kombėtare », pa laps, pa letėr, pa britma, pa shtyrje, pa ftesė, pa konferenca pėr shtyp, pa megafon, por me qėndresė titanike dhe veprimet e veta ia shkroi  skenarin pėr ceremoninė e varrimit  Presidentit tė vet Presidentit Rugova.
 
Kjo « substancė kombėtare » tregoi dhe shprehi  mė sė miri  edukatėn dhe kulturėn politike, durimin, qėndresėn, papėrkulshmėrinė dhe atdhedashurinė qė ia mėsoi Presidenti Rugova.
 
Kjo « substancė kombėtare » ua ndėrroi  tė gjithė skenarėt e mundshėm edhe ogurbardhėve edhe ogurzinjve. Derisa tė parėt i ndihmoi tė dytėt i gjunjėzoi. Derisa tė parėve u ndihmoi tė shprehen dhimbshėm pikėllimin e shpirtit, tė dytėt i detyroi qė tė nxitojnė pėr tė kėrkuar falje me pėrkulje, pėr kritikat e gabuara qė ndonjėherė ia kishin drejtuar. Po, ai, tė cilin e dėrgoi Zoti si njė misionar nė mesin tonė pėr ditėt e liga, ai qėndronte mbi tė gjithė.
 
 
Shpirti i tij pa ndėrpre dėrgonte mesazhe dashurie dhe afrie pėr tė gjithė shqiptarėt. Dhe, shpirtrat e shenjtė, sikur i Presidentit Rugova, komunikojnė lehtė, sepse ai diti tė flas me tė gjithė. Me ata qė e donin dhe adhuronin, Ai fliste ėmbėl, me respekt, me dashuri dhe nė fund tė ēdo fjalimi i bekonte siē e bekonte Kosovėn, siē i bekonte tė gjithė shqiptarėt.
 
Por, as kundėrshtarėve nuk u fliste egėr, nuk i godiste, nuk u bėnte as nuk u pėrgatiste kurth. Ndonjėrin e  linte tė rrezohej vetė, pa e goditur.
 
Ndonjėrit, madje, i jepte dorėn edhe tė ngrihej. Ata qė ia njihnin tė mirat i ulte afėr veti, e, ata qė ia pėrbuznin nuk merrej me ta. Kėshtu pra but u fliste tė gjithėve.
 
Ai nuk pėrdori gjuhėn e egėr as ndaj gjakatarėve, jo se i mungonte trimėria, jo se ia  kishte frikėn egėrsisė sė tyre, sepse ishte mė i madh se ta, por e donte popullin e vetė tė pambrojtur. Pra, ai nuk pėrdori shpatėn as armėn, por mjetin mė tė fuqishėm – FJALĖN. Arti i luftės sė tij ishte fjala, ishte betimi me tė cilėn i fitoi tė gjitha betejat pėr Pavarėsinė e Kosovės.
 
Ishte vizioni nė versionin mė tė butė qė ka njohur njerėzimi pėr Pavarėsinė e njė vendi. Ishte Vizioni i Shenjtit  qė me mund e me menēuri e edukoi diplomacinė botėrore pėr Pavarėsinė e Kosovės, pėr Paqen nė Ballkan dhe pėr demokracinė e tė gjithė qytetarėve tė saj.
 
Ai ēdo ditė, ēdo fundjavė i luste kujdesėm miqtė, qė i kishte krijuar, pėr Pavarėsinė e Kosovės. Por, pasi edhe shenjtorėt janė tė vdekshėm, ditėn kur duhej tė fillonin negociatat pėr Statusin e Kosovės, Shenjti jonė ndėrroi jetė. Ashtu siē ishte i qetė, i ėmbėl, me kėrkesa e dėshira pak pėr sė gjalli, para se tė ikte kishte vetėm njė kėrkesė : Tė varrosej me nderime Kombėtare dhe Shtetėrore nė varrezat e dėshmorėve.
 
Populli ia dėgjoi kėrkesėn, kortezhin mortor  tė Presidentit tė vet, e pėrcolli  deri nė  banesėn e fundit duke ia shtruar rrugėn me lule dhe duke e lutur Zotin pėr shpirtin e tij qė ta vendos nė mes tė shenjtėve mė tė dashur tė tij.
 
Prandaj shprehim ngushėllimet mė tė sinqerta familjes sė nderuar tė dr.Ibrahim Rugovės, Institucioneve shteterore, Lidhjes Demokratike tė Kosovės dhe mbarė popullit shqiptarė.
 
 
Nė emėr tė anėtarėve dhe stafit drejtues
Bekim Nikēi dhe
Dilaver Kosova


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.