|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mediat mė tė rėndėsishme botėrore i kushtuan vend tė posaēėm varrimit tė Presidentit Rugova

 
 

 
Prishtinė, 28 janar janar 2006 /TN /QIK - Mediat mė tė rėndėsishme botėrore i kushtuan vend tė posaēėm varrimit tė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova. Ato potencojnė pjesėmarrjen nė ceremoninė mortore tė personaliteteve tė rėndėsishme ndėrkombėtare dhe rolin e madh qė kishte Presidenti Rugova nė politikėn dhe historinė e Kosovės.

Gazetat e huaja e cilėsuan Presidentin Rugova patriot pacifist dhe thanė se njerėzit e Kosovės i bėnė tė gjitha nderimet qė mund t'i bėhen njė presidenti tė shtetit.

Skaj Njuz: Pa njė pasaardhės tė qartė, vdekja e Presidentit Rugova e lė politiken kosovare nė rrėmujė:
"Presidenti Rugova ishte njeriu qė udhėhoqi luftėn pėr pavarėsi nga Serbia.
 
Pa njė pasaardhės tė qartė vdekja e tij e lė politiken kosovare nė rrėmujė", thotė rrjeti televiziv Skaj Njuz. Ndėrkaq, Agjencia Frans Press ka njoftuar se vdekja e Rugovės ka krijuar zbrazėti dhe qė tė detyrojė Kombet e Bashkuara tė shtyjnė bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės.

Gazeta "Guardian" thotė se kėto bisedime duhet tė zgjidhin situatėn nė Kosovė me siguri duke konfirmuar pavarėsinė e kushtėzuar qė duket se do tė kundėrshtohet nga serbėt.
 
Kjo gazetė citon zyrtarėt ndėrkombėtarė tė kenė thėnė se mungesa e Presidentit Rugova do tė ndihet shumė veēanėrisht tash kur ai ka qenė mėse i nevojshėm pėr tė udhėhequr negociatat qė pritet tė jenė tė rėnda rreth tė ardhmes sė Kosovės.

Gazeta greke "Katimerini" shkruan se pavarėsia e Kosovės ėshtė vetėm ēėshtje kohe.

Nė Zvicėr, diplomacia e tė cilit ėshtė shprehur pro-pavarėsisė sė Kosovės, mediat thonė se shumėkush Rugova shihet si "baba i kombit". Ai simbolizonte rezistencėn paqėsore dhe duhej tė drejtonte shumicėn shqiptare drejt kompromisit nė bisedimet pėr statusin final, thotė Suis Info.

Mediat kryesore franceze dhe ato tė Zvicrės po japin raporte dhe komente rreth ceremonisė sė varrimit tė Presidentit tė Kosovės. E pėrditshmja e Lozanės "Limata" me shkrimin e titulluar: "Pėrshėndetja e fundit", shkruan se Ibrahim Rugova simbolizonte vullnetin e popullit tė Kosovės pėr pavarėsi dhe se varrimi i tij ishte i denj pėr njė burrėsheti.
 
Prishtina gjatė pėrcjelljes sė trupit tė shoqėruar nga garda e TMK-sė ishte hedhur totalisht e nė heshtje, ndėrkohė qė nga tė dyja anėt e rrugės mbi shtratin e topit ku gjendej arkivoli i Presidentit tė tyre Ibrahim Rugova vendoseshin lule.

"Le Mond": Ceremonia e varrimit tė Presidentit Rugova nuk kishte asnjė karakter religjioz
E pėrditshmja gjenevase "Tribynė de Zhenevė" nė tekstin e saj nė faqen e dytė me titullin: "Lamtumira e fundit e kosovarėve pėr Rugovėn", shkruan se Presidenti Rugova u varros nė varrezat e dėshmorėve dhe u pėrcoll nga TMK-ja.
 
Arkivoli ishte i mbuluar me flamurin tė cilin ai vetė e kishte disenjuar, njė blu e rrethuar me tė kyqe dhe njė shqiponjė dykrerėshe shqiptare nė mes. Nė varrim morėn pjesė delegacione tė numėrta nga jashtė.

Nė njė shkrim autorial nga bashkėpunėtori special nė Prishtinė, gazeta e njohur parisiene "Mond" nė shkrimin e saj tė gjatė tė paralajmuar nė faqen e parė me titull: "Varrimi i Ibrahim Rugovės midis islamizmit e katolicizmit", ėshtė marrė lidhur me spekulimet qė kanė tė bėjnė me konvertimin eventual tė tij nė besimin e krishterė. Nė kėtė shkrim thuhet se ceremonia e varrimit tė Presidentit Rugova nuk kishte asnjė karakter religjioz.

"Mond", shkruan se mijėra kosovarė u ndanė nga Presidenti i tyre duke i dhėnė pėrshėndetjen e fundit me dorė nė zemėr.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.