|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kujt i pėrgjigjet Garda e Kosovės?

 
 

 
Prishtinė, 27 janar janar 2006 /TN /QIK - Garda e Kosovės nuk e nderoi komandantin e saj suprem pėr nė banesėn e fundit.
 
Morti i Presidentit dėshmoi se urdhrat e komandantit tė TMK-sė, gjenerallejtėnant Agim Ēeku, nuk pėrfillen nga njė hallkė e rėndėsishme. Ndėrsa Garda e Kosovės u dėshmua se ėshtė "bastion" qė nuk lėshon pe.
 
Gardės e Kosovės, sipas rregullores, pėrveē qė ėshtė e obliguar tė bėjė pritjen dhe pėrcjelljen e burrėshtetasve, duhet tė bėjė edhe nderimet mortore tė personaliteteve mė tė larta shtetėrore.
 
Ajo me kėtė rast ra nė kundėrshtim me rregulloren pėr marrjen e kompetencave shtesė, e nėnshkruar nė qershor nga Ēeku, PSSP dhe Lushtaku.
 
Arsyetime tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė TMK-sė ishin se Garda Ceremoniale nuk ishte nė gjendje gatishmėrie tė kryente ceremoninė mortore.
 
Sipas kėsaj, nėse Garda nuk mund t'i bėnte kėto detyra, e cila ėshtė e trajnuar pėr to, atėherė si mund t'i kryenin oficeret e Njėsisė pėr Trajnim (TAC).
 
Gjenerali Ēeku pėr disa ditė radhazi tha se Garda po merrte pjesė nė ceremoni dhe gjithēka po shkonte sipas parashikimeve. "TMK po merr pjesė nė ceremoni.
 
Edhe ata nė Kuvendin e Kosovės janė gardistė. Edhe ajo uniformė ėshtė e Gardės. Uniforma e zezė vishet nė ceremoni mortore", kishte thėnė Ēeku, tė hėnėn. Por, oficerėt e TMK-sė, qė pėr pesė ditė nderuan Presidentin nė hollin e Kuvendit, nuk ishin oficerė tė Gardės sė Kosovės. "Nuk janė ushtarėt e mi", tha tė mėrkurėn Nuredin Lushtaku, derisa i shikonte ata, pėrmes televizorit.

Ata ishin oficerė-gardistė tė Zonės Operative tė Nerodimes, tė cilėt e kryen kėtė detyrė me urdhėr tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė TMK-sė.

Uniforma e gjelbėr nė tė hirtė qė ata e mbanin ėshtė uniformė solemne e oflcerėve tė lartė tė TMK-sė, qė vishet nė akademi pėrkujtimore. "Ushtarėt qė po i bėjnė roje nderi Ish- presidentit tė Kosovės, janė pjesėtarė tė kazermės "Epopeja e Jezercit, nė Ferizaj", kishte thėnė pėr Lajm, tė martėn, Bedri Zeqiri, komandant i kėsaj kazerme, pėr "Lajm".
 
Garda Ceremoniale e Kosovės ka dy lloj uniformash; atė me ngjyrė tė kuqe, qė pėrdoret pėr pritjet e delegacioneve tė larta shtetėrote, dhe tė zezėn, qė vishet nė raste mortore. Lushtaku nuk i dėrgoi oficerėt e Gardės nė ceremonitė paramortore dhe mortore, sepse, thuhet se nuk kishte marrė urdhėr nga Ēeku.
 
Ky i fundit nuk pėrgjigjet nėse e ka urdhėruar apo jo. Ndėrsa zėdhėnėsi i Presidencės, Muhamet Hamiti, thotė se duhet pyetur Garda pse nuk ka marrė pjesė nė cermoninė e varrimit. "A e keni pyetur TMK-nė?," tha ai.

Kortezhit tė Presidentit tė enjten i printe njė oficer i Shtabit tė Pėrgjithshėm, pas tij ishte rreshtuar Batalioni Gardist "Shkelzen Haradinaj", mė pas, oficerėt e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė TMK-sė, Brigada 30 e Xhenios, Njėsia pėr Taktizim (TAC), Inspektorati i Rendit, Komanda e Doktrinės dhe Trajnimit, Akademia e Mbrojtjes.
 
Shtatė oficerė tė Njėsisė pėr Taktizim e kanė lėshuar nė varr trupin e Presidentit. Performansa e batalioneve dhe njėsive tė TMK-sė u vlerėsua me nota tė mira nga publiku dhe nga shefi i UNMIK-ut.

Garda e Kosovės e ka edhe Orkestrėn e saj, por nė hollin e Kuvendit ritet mortore i ka kryer Filarmonia e Kosovės. Ndėrkaq, nė varrim kėngėn "Lamtumirė" e kėndoi Collegium Cantorum. ("Lajm ekskluzive").


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.