|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryetarja e Senatit belg An-Mari Lizen ka ngushėlluar Familjen e Presidentit Rugova dhe popullin e Kosovės

 
 

 
 
Prishtinė, 28 janar janar 2006 /TN /QIK - Kryetarja e Senatit belg An-Mari Lizen (Anne-Marie Lizin) me anė tė njė mesazhi ka ngushėlluar Familjen Rugova dhe popullin e Kosovės, me rastin e vdekjes sė Presidentit Ibrahim Rugova.

"Nė emėr tė Senatit dhe nė emrin tim personal i shpreh ngushėllimet tona mė tė thella Familjes sė z. Ibrahim Rugova dhe popullit tė Kosovės, me rastin e vdekjes sė Presidentit tė tyre.

Ne pėrshėndesim dhe respektojmė njė lider qė ėshtė munduar tė realizojė sa mė mirė objektivin e tij, nė njė mėnyrė joviolente dhe pėr ēka na vjen keq qė nuk ka pasur fatin tė shohė realizimin e pėrpjekjeve tė tij", shkruan ne masazhin e saj zonja Lizen.

Kryetarja e Senatit Belg, paoshtu tė enjten nė krye tė njė delegacioni zyrtar tė Belgjikės mori pjesė nė ceremoninė mortore tė Presidentit Rugova nė Prishtinė.

Telegrame ngushėllime nga Belgjika kanė dėrguar edhe personalitete tė njohura tė institucioneve belge, Jos Chabert, nėnkryetar i parė i Parlamentit tė Brukselit dhe ish-kryetar i regjionit tė Brukselit, Jef Ulburgs dhe Ivo Mols, kordinatorė tė Komitetit "Balkan – Kosovo".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.