|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ecja e shpejtė nė drejtim tė bėrjes sė shtetit tė Kosovės

 
 

 
28 janar 2006 /TN /QIK
 
Editorial i gazetės "Zėri"

Ecja e shpejtė nė drejtim tė pėrmbylljes sė kaptinės sė statusit, duke bėrė realitet synimin e Presidentit Rugova dhe tė popullit tė Kosovės, ėshtė detyrim i lidershipit aktual tė vendit. Nuk mund t'i shprehet mė mirė respekti Presidentit Rugova sesa duke dyfishuar pėrpjekjet pėr t'i kryer tė gjitha punėt e pavarėsimit tė Kosovės

E premtja e 27 janarit ėshtė faktikisht dita e parė politike e Kosovės pa Presidentin Rugova, i cili ka qenė nė krye tė Lėvizjes pėr pavarėsinė e Kosovės qė nga dhjetori i vitit 1989, kur u formua LDK-ja.
 
Megjithėse vdiq tė shtunėn e kaluar, mė 21 janar, nė gjashtė ditėt e kaluara, edhe pėr sė vdekuri, ai udhėhiqte qytetaret e Kosovės dhe komunikonte me Perėndimin, sepse si populli i vendit, ashtu edhe politikanėt dhe diplomatėt perėndimorė, i shprehnin atij respekt jo vetėm duke u pėrkulur para arkivolit tė tij, por edhe duke mbajtur rend dhe qetėsi, duke treguar maturi politike, si dhe duke ritheksuar (politikanėt ndėrkombėtarė), pėrkushtimin e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr Kosovėn.
 
Prej kėsaj tė premte pra do tė kuptohet gjithnjė e mė shumė se javėt dhe muajt e ardhshėm, qė sė bashku bėjnė atė periudhėn kritke pėr negociatat pėr defininimin e statusit tė Kosovės, do tė shquajnė domosdoshmėrinė e ruajtjes sė unitetit politik dhe tė funksionalitetit, tipare kėto qė pėrkundėr problemeve tė njohura fillestare, karakterizuan punėn e Delegadonit tė Kosovės pėr status qė nga fundi i tetorit tė vitit tė kaluar e kėndej.

Sesa vėshtirė e ka tė funksionojė Delegacioni i Kosovės pa Presidentin Rugova u mor vesh edhe pėr tė gjallė tė tij, kur pėr shkak tė pėrkeqėsimit tė gjendjes sė tij shėndetėsore, Ekipi Negociator nuk kishte mundėsi tė mblidhej pėr tė vendosur pėr ftesėn e Marti Ahtisarit, Emisarit Special pėr statusin, pėr dialogun e Vjenės qė ishte caktuar pėr 26 janar, si dhe pėr propozimin e Grupit Politik tė "Parimeve themelore pėr reformėn e pushtetit lokal".

Tema e statusit tė Kosovės dhe e funksionimit tė Delegacionit tė unitetit (siē u quajt prej fillimit ekipi i emėruar prej Presidentit Rugova dhe i konfirmuar mė pas prej Kuvendit tė Kosovės), siē u pa edhe nga deklarimet e diplomatėve perėndimorė qė janė tė vendosur nė Prishtinė apo qė erdhėn pėr ceremonitė mortore tė Presidentit, ka marrė majėn nė listėn e preokupimeve tė ndėrkombėtarėve pėr zhvillimet e mėtejme nė Kosovė pas largimit tė Dr.Rugovės nga skena politike dhe historike e vendit.
 
Pėr kėtė shkak, si nė prononcimet publike (Filip Goldberg, shefi i Zyrės sė SHBA-sė nė Prishtine), ashtu edhe nė takimet larg syve tė opinionit (Havier Solana, Pėrfaqėsuesi i Lartė pėr sigurinė dhe politikė tė jashtme dhe Oli Ren, komisionari pėr zgjerimin e BE-sė me Delegacionin e Kosovės), ėshtė nėnvizuar domosdoshmėria e reagimit sa mė tė shpejtė tė mundur tė autoriteteve politike tė vendit pėr tė mos lejuar vakuumin e krijuar me shkuarjen ė Presidentit Rugova.
 
Zbrazėtia politike nė kėtė rast ka njė domethėnie tjetėrfare prej asaj institucionale. Se sa ėshtė nė gjendje tė tejkalojė kėtė sprovė skena politike kosovare, kjo nuk mund tė shihet dot pėr disa javė dhe as pėr mė shumė muaj, por me gjasė, pėr vile tė tėra. Por, vakuumi institucional i cili njeh postin e Presidentit tė Kosovės, nuk mund tė zgjatet a durohet shumė, sepse mund tė jetė shumė i rrezikshėm, prandaj ai, siē edhe kanė sugjeruar miqtė e Kosovės, duhet tė adresohet sa mė parė.
 
Ėshtė shumė e vėrtetė, siē thanė zaten njė mori politikanėsh tė vendit dhe tė Perėndimit qė Rugova nuk mund tė zėvėndėsohet dot si lider dhe qė ai nuk mund tė ketė trashėgimtarė tė mirėfilltė nė historinė dhe politikėn e Kosovės.
 
Megjithatė, ecja e shpejtė nė drejtim tė pėrmbylljes sė kaptinės sė statusit, duke bėrė realitet synimin e Rugovės dhe tė gjithė popullit tė Kosovės, pra, duke bėrė Kosovėn shtet, ėshtė detyrim i gjithė lidershipit aktual tė vendit. Nuk mund t'i shprehet mė mirė respekti Presidentit Rugova sesa duke dyfishuar pėrpjekjet pėr t'i kryer tė gjitha punėt e pavarėsimit tė Kosovės.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.