|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Detyrė e Parlamentit Evropian ėshtė tė bindė Serbinė qė tė pranojė shkėputjen e Kosovės nga Serbia

 
 

 
Prishtinė, 28 janar 2006 /TN /QIK - Gjatė dy viteve tė fundit e kam kuptuar, na pėlqeu kjo neve apo jo, se pavarėsia e kushtėzuar e Kosovės ėshtė zgjidhja e vetme", ka deklaruar pėr njė gazetė tė Beogradit raportuesi i ri i Parlamentit Evropian pėr Kosovėn, holandezi Jost Lagendajk.

Ai mė tej tha se detyrė e Parlamentit Evropian ėshtė qė tė ndryshojė shqiptarėt e Kosovės dhe trajtimin e tyre ndaj serbėve, si dhe tė bindė Serbinė qė tė pranojė shkėputjen e Kosovės dhe tė gjejė njė modus sesi kjo tė bėhet sipas standardeve tė sė drejtės ndėrkombėtare, e tė mos shkaktojė reagime zinxhirore nė pjesėt e Ballkanit dhe tė Evropės, ėshtė shprehur diplomati holandez pėr tė pėrditshmen e Beogradit "Veēernje novosti".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.