|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Amaneti i Presidentit Rugova do tė qohet deri nė pavarėsinė e plotė tė Kosovės

 
 

 
28 janar 2006 /TN
 
Mbledhja e kryesisė e Degės sė LDK-sė nė Podujevė, e para pas kumtit tė zi pėr ndarjen nga jeta tė Presidentit Rugova, sot mė shumė i gjasonte njė tubimi pėrkujtimor lotėsh e dhembjeje tė madhe.
 
Gjatė kėsaj kohe Kryetari i Degės Agim Veliu dhe deputeti i Parlamentit tė Kosovės Ilaz Pireva bashkė me anėtarėt e kryesisė Nexhmi Balaj, Shpejtim Bulliqi, Ahmet Ahmeti, Avdi Jusufi pritnin pėr ngushėllime shumė qytetarė llapjanė nė mesin e tė cilėve kishte edhe bashkatdhetarė nga Gjermania, Zvicra dhe vendet tjera qė kishin ardhur enkas pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė mortore tė Presidentit Rugova.
 
Zyra e Degės sė LDK-sė ishte shndėrruar tash nė shtėpi dhembjeje krenare ku mė shumė folte loti dhe heshtja. Kryetari i degės Agim Veliu nė heshtje i priste dhe i pėrcillte qytetarėt qė vinin pėr t’u nėnshkruar nė Librin e pikėllimit...”Nuk mund tė shkruaj sot...”, tha Kryetari i Degės Agim Veliu, derisa po nėnshkruhej nė Librin e pikėllimit tė Degės qė ai drejton...
 
“Qė nga 21 janari kur u dha lajmi pėr ndarjen nga kjo jetė tė Presidentit, kjo zyrė ėshtė vėrshuar nga anėtarė e simpatizantė tė LDK-sė, por edhe qytetarė tė shumtė qė me lot nė sy vinin pėr t’na ngushėlluar”, tha menagjeri i Zyrės sė LDK-sė nė Podujevė Naser Rama. Sipas tij, deri mė tash, qindra qytetarė janė nėnshkruar nė Librin e pikėllimit duke i bėrė nderime Presidentit Rugova, fotografia e tė cilit, me shiritin e zi ėshtė vendosur afėr flamurit tė Dardanisė. Rama tha se qė nga mėngjesi e deri nė orėt e vona tė mbrėmjes shumė qytetarė vijnė pėr t’i shprehur ngushėllime Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Podujevė.
 
Ai tha se jo vetėm zyrėn e partisė sė parė nė Llap, por nė gjithė qytetain ndihet atmosfera e zisė dhe e pikėllimit. “Pėrkundėr tė ftohtit qė po merr kėto ditė, kjo zyrė ėshtė bėrė vend takimi i anėtarėve e veprimtarėve tė LDK-sė qė vijnė vazhdimisht dhe nuk flasin ata, por lotėt e dhembja krenare”, deklaroi Naser Rama. “Edhe nė Librin e pikėllimit nė Kuvendin komunal tė Podujevės janė nėnshkruar deri tani mija qytetarė”, tha anėtari i kryesisė Ahmet Ahmeti.
 
Ndėrsa lexojmė fjalėn e sekretarit tė Nėndegės sė LDK-sė nė Llapashticė z. Jakup Qerimit, njerėzit nuk ndalen sė ardhuri nė Zyrėn e LDK-sė. “U shkėpute nga ky nėnqiell i trazuar i Ballkanit si njė meteor. Veprat dhe idelai YT, z. PRESIDENT, do tė mbeten udhėrrėfim pėr brezat qė le pas. Ike nė momentet e rėnda pėr popullin qė aq shumė e deshte...Pa TY, pavarėsia nuk do ta ketė kuptimin e vet tė plotė, por ne pėrherė do tė jemi nė rrugėn qė e trasut JU, z. President!”, ka shkruar Qerimi.
 
Naser Rama njoftoi se gjatė diitėve tė javės mė tė rėndė pėr llapjanėt, Kryesia e Degės ka pritur e pėrcjellur shumė qytetarė. Derisa po bisedohej pėr vizitat e Presidentit Rugova bėrė Llapit, plaku nga fshati Sfeēėl Brahim Muēiqi me tė bijt Skėnderin e Bedriun, i pėrlotur dhe plot emocione, i shprehu ngushėllime Kryetarit tė degės dhe anėtarėve tjerė tė Kryesisė duke hezituar tė flasė, sepse flisnin sytė e tij, sepse fliste dhembja...”Emocionues ishte ēasti kur erdhėn paria e pleqve tė Llapit...Ata qė qanin si burrat dhe qė na bėnė tė gjithėve tė ngashėrehemi aq shumė...”, tha ndėr tė tjera Naser Rama.
 
Ishte kjo mbledhja mė e pazakonshme e Kryesisė sė Degės tė LDK-sė nė Podujevė. Anėtarėt e Kryesisė tė prirė nga Kryetari Agim Veliu bisedonin pėr ngjeshjen e radhėve, pėr organizimin sa mė tė mirė, qė bashkėrisht tė punojnė dhe ta qojnė deri nė fund amanetin e Presidentit Rugova pėr pavarėsinė e Kosovės. Kryetari Veliu dha iniciativėn qė tė botohet njė Libėr momument, njė fotoreportazh e dokumentar pėr vizitat e Presidentit Rugova nė Podujevė, qė u pėrkrah nga tė gjithė pjesėmarrėsit.
 
Pas kohės pėr mbledhjen e Kryesisė sė Degės, nė Zyrėn e LDK-sė nė Podujevė filluan tė vijnė kryetarėt e Nėndegėve dhe takimi i tyre me kryetarin e Degės Agim Veliu, ishin takime emocionale...
 
Nushėlloheshin  mes vete miqt dhe kolegėt, ata qė bartėn barrėn e organizimit tė institucioneve tė pavarura tė shtetit tė Kosovės, sipas vizionit tė Presidentit Rugova....A mund tė ngushėllohet loti, ishte pyetja e vetme e administratorit tė Zyrės sė LDK-sė, z. Naser Rama, ish kryetarit tė FR tė LDK-sė dhe njeriut tė pėrkushtuar pėr rrugėn dhe programin e Presidentit Rugova...?!
 
Mbledhja e Kryesisė sė degės sė LDK-sė e Podujevės dhe takimi me kryetarėt e Nėndegėve, sot kaloi nė shenjė tė lotėve e heshtjes sė madhe, por edhe dhembjes krenare pėr njeriun, prindin, intelektualin, politikanin, shkrimtarin dhe PRESIDENTIN e parė tė Kosovės demokratike qė i dha emėr dhe jetė Kosovės...
 
Derisa nderimet pėr Presidentin vazhdojnė, Llapi vazhdon heshtjen e zisė, por nuk mungon krenari dhe betimi se amaneti i Presidentit do tė qohet deri nė fund...!
 
KI i LDK nė Podujevė
Bekim Toēani

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.