|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Tubim komemorativ nė Ronneby tė Suedisė

 
 

 
26 janar 2006 /TN
 
Shkrimtari Rizah Sheqiri  nė kėtė tubim komemeorativ tha se Rugova u bė “Miku i madh i miqėve, miku mė i madh i miqėsisė. Projektuesi dhe ideatori mė kėmbėngulės i Pavarėsisė sė Kosovės… ”
 
Shoqata  Shqiptare Kulturore ”FLAKA” nga qyteti Ronneby-Suedi  nė bashkėpunim me bashkatdhetarėt dhe me shoqatat tjera shqiptare nga komunat e krahinės BLEKINGE tė Suedisė mė 25.01.2006 mbajti  njė tubim komemorativ nė shenjė nderimi e pėrkujtimi tė kryetarit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova.
 
Me njė minutė heshtje dhe me pėrkulje  para fotografisė sė kryetarit Ibrahim Rugova bashkatdhetarėt  qė jetojnė nė kėtė Krahinė tė Suedis nderuan kryetarin e ndjerė  dhe u shėnuan nė librin e zisė.
 
Pėr veprėn dhe shėmbėlltyrėn e Kryetarit Dr. Ibrahim Rugova foli shkrimtari i njohur Rizah Sheqiri, anėtar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Suedisė, i cili pėr personalitetin e Ibrahim Rugovės  mes tjerash tha se ai ishte: ” Njeriu qė popullin shqiptar e dhe Kosovėn e bėri mike me shumė popuj… Njeriu qė me kohė e mėsoi mirė atė fjalėn e urtė popullore se “miqtė janė krahėt e njeriut!” dhe tė cilėn e bėri bazament dhe filosofi tė jetės dhe veprimtarisė sė tij.  Duke krijuar kėshtu miqėsi tė sinqerta gjithandej botės.
 
Prandaj humbja e Kryetarit tė parė e shumėvjeēar tė Kosovės, humbja e kėtij krijuesi  tė shquar dhe vdekja  shumė e hershme e kėtij Njeriu,  ėshtė njė tragjedi e vėrtetė pėr Kosovėn  e pėr popullin e saj, ėshtė njė tragjedi dhe njė humbje e madhe pėr shqiptarėt kudo janė, ėshtė njė humbje pėr Ballkanin, pėr Evropėn e pėr Botėn…” Dhe shtoi se Rugova u bė “Miku i madh i miqve, miku mė i madh i miqėsisė. Projektuesi dhe ideatori mė kėmbėngulės i Pavarėsisė sė Kosovės… ”
 
Nga ky tubim iu dėrgua telegram ngushėllimi familjes sė Presidentit Rugova, institucioneve dhe popullit tė Kosovės.
 
Nė  telegram thuhet:
 
Lajmin pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova,na ka tronditur dhe na ka prekur thellė edhe ne bashkatdhetarėve qė jetojmė nė diasporė.
 
Edhe pse fizikisht jemi larg vendlindjes, ne qėndrojmė pranė jush nė kėto momente tė rėnda  dhe bashkėndjejmė me ju kėtė dhembje tė madhe pėr gjithė qytetarėt e Kosovės. Me  vdekjen e Presidentit Rugova, Kosova dhe qytetarėt e saj kanė  humbur njė personalitet tė shquar dhe njė lider tė madh. Pranoni ju lutem ngushėllimet mė tė thella dhe mė tė sinqerta nė emėr tė shoqatės FLAKA dhe nė emėr tė tė gjithė bashkatdhetarėve tė komunave tė Blekinges nė Suedi.
 
Nė e mėr tė gjithė bashkatdhetarėve tė kėtushėm. / Sami Dobėrlluka - kryetari shoqatės kulturore FLAKA nė Ronneby – Suedi.    


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.