|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Telegram ngushėllimi, Humbėm Legjendėn e qėndresės Shqiptare

 
 

 
26 janar 2006 /TN
  
Humbėm Legjendėn e qėndresės Shqiptare
 
Telegram ngushėllimi

 
- Tė nderuarės Familje tė Dr. Ibrahim Rugovės
- Tė nderuarit Kryetar tė Kuvendit tė Kosovės, Akademik Nexhat Daci
- Tė nderuarave Institucione tė Kosovės
- Tė nderuarės Kryesi e Lidhjes Demokratike te Kosovės
 
Me  rastin  e  vdekjes  se  Presidentit ton te dashur Dr.Ibrahim Rugoves, mė lejoni , ju  lutem, qė nė emrin tim dhe tė Familjes Gėrvalla kudo qė janė tė shpėrndarė nėpėr Botė, tė ju shprehim ngushėllimet tona ma tė sinqerta.
 
Kėtė ditė tragjike humbėm luftėtarin e vendosur pėr lirinė e Popullit Dardan  tė  uzurpuar  nga Thundra e Shkaut, humbėm Legjendėn e qėndresės Shqiptare, humbėm  personalitetin mė tė ndritshėm Shqiptar tė shekullit -XX-, humbėm  Kolosin dhe  Arkitektin  e  Pavarėsisė  sė Kosovės, i cili me dekada luftoj pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.
 
Ngushėllime Familjes sė Presidentit Rugova!
Ngushėllime Shqiptareve tė Dardanisė!
Ngushėllime gjithė Kombit Shqiptar!
 
Ngushėllime edhe miqve ndėrkombėtare qė ndajnė dhimbjen me ne!
Ju  lutem,  ngiteni  Kokėn  Lartė, tė  bėhemi  tė  fortė nė kėto ditė zije, dhimbje e vajtimi!
Sepse mburremi qe e patėm!
 
Zoti e bekoftė Kosovėn
I  lehtė  i  qoftė dheu i Tokės Kosovė qė aq shumė e deshti dhe punojė pėr tė, deri ne Ndarje Fizike nga ne, qė aq shumė na deshti.
 
Muharrem (Rexhep) Gėrvalla me Djemtė
nė Kryshec, Pejė, Prishtinė, Zvicėr dhe Gjermani


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.