|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Sot toka e Kosovės po e merr mė vete shtetarin qė e bėri Zonjė

 
 

 
26 janar 2006 /TN
  
Njerėzit e mėdhenj, tė madhe e lėnė nderimin pėr Ta. Se misioni i lindjes sė Tyre ėshtė lufta pėr nderin e Tokės-Atdhe. Misioni i Tyre ėshtė zhdukja e territ nga kjo Tokė. Nga kjo Tokė qė i gėzohet ardhjes sė Misionarėve  tė Lirisė sė saj. Nga kjo Tokė qė vdekja e Misionarėve  e bėn vullkan zjarresh prej  dhimbjesh.

  

Misionarėt e Lirisė sė Tokės-Atdhe gjithmonė kanė emra. Se ata nuk shlyhen kurrė. Ata s’janė emra si gjithė tė tjerėt. Prandaj, jetojnė bashkė me jetėn e njerėzimit. Pėrveēėsia i shndėrron nė epokė. Ato marrin emrat e Tyre.
 
I tillė ishte dr. Ibrahim Rugova. Ky emėr Epokė. Emėr qė solli lirinė, e iku nė pėrjetėsi. Emėr qė iu kthye Tokės-Atdhe, dheu i sė cilės sot do ta mbulojė trupin e tij.  Kjo Tokė-Atdhe do tė krenohet pėr jetė tė jetėve pėr nderin qė ia bėri ky Misionar lirie. Ky misionar urtėsie. Ky misionar paqeje. Ky misionar i predikimit tė dashurisė vėllazėrore. Ky emėr KOSOVĖ. SHkronjat  e emrit tė TIJ  janė Liria e saj.
 
Nazmi LUKAJ
 
Atdheu dhe Liria. Pėr to Zoti i lind njerėzit e mėdhenj. Se vetėm tė mėdhenjtė u dalin zot kėtyre dy dashurive tė mėdha. Atdheu dhe Liria janė gjaku dhe mishi nė trupin e tyre. Janė dy  dashuritė mė tė mėdha qė, deri nė frymėn e fundit tė jetės sė tyre, i gjakojnė. Atdheut dhe Lirisė ia falin lirinė e vet.
 
Jeta e tyre pėr ta s’ka rėndėsi. I rėndėsishėm ėshtė Kombi. E rėndėsishme ėshtė e ardhmja e tij. Me tė shndritur rrezet e lirisė nė Tokėn-Atdhe, ata ikin nė amshim. Ikja e Tyre sjell dhimbje tė madhe. Sjell pikėllim. Sjell lot e vaj. Dridh shpirtin e popullit tė Tokės-AtdheATA ikin nė amshim pėr tė pushuar tė qetė.
 
Pėr ta pushuar trupin e lodhur nga sakrificat pėr Atdhe dhe Liri. E prapa lėnė veprat qė populli ua pėrjetėson. Ato bėhen fanarė pėr brezat pas TYRE.  Lavdin s’ia lėnė vetes, por Tokės-Atdhe. ATA  ikin nė amshim, pa u ēmallur me ta Toka-Atdhe. Atje bėhen roje tė LIRISĖ  sė njerėzve tė gjakut tė vet. Tė njerėzve tė Tokės-Atdhe. Bėhen roje tė paqes sė njerėzimit. Se ky ėshtė misioni pėr tė cilin Zoti i krijon. ATA s’jetojnė gjatė. Se kaq jetė u jep i Madhėrishmi.
 
Popullit tė Tokės-Atdhe ia lėnė mallin e zjarrtė. Ia lėnė dhimbjen qė s’i ka mė. Toka-Atdhe bėhet det lotėsh. Ofshamat e dhimbjes tronditin shpirtin e njerėzve tė gjakut qė e bartėn nė damarėt e TYRE. Pėr Lirinė e tė cilėve e prangosin lirinė e vet. Vetėm qė pranga tė mos kenė. Ata janė Ēlirimtarėt dhe Predikuesit  e gjakut tė damarėve tė tyre. Tė atyre damarėve qė shkrihen nė shkronjat e shenjta –Popull. Qė shkrihen nė shenjtėsinė Komb. Qė kanė gjeografinė e tyre Tokė-Atdhe.
 
Njerėzit e mėdhenj, tė madhe e lėnė nderimin pėr Ta. Se misioni i lindjes sė Tyre ėshtė lufta pėr nderin e Tokės-Atdhe. Misioni i Tyre ėshtė zhdukja e territ nga kjo Tokė. Nga kjo Tokė qė i gėzohet ardhjes sė Misionarėve  tė Lirisė sė saj.
 
Nga kjo Tokė qė vdekja e Misionarėve  e bėn vullkan zjarresh prej  dhimbjesh. Misionarėt e Lirisė sė Tokės-Atdhe gjithmonė kanė emra. Se ata nuk shlyhen kurrė. Ata s’janė emra si gjithė tė tjerėt. Prandaj, jetojnė bashkė me jetėn e njerėzimit. Pėrveēėsia i shndėrron nė epokė.
 
Ato marrin emrat e Tyre. I tillė ishte dr. Ibrahim Rugova. Ky emėr Epokė. Emėr qė solli lirinė, e iku nė pėrjetėsi. Emėr qė iu kthye Tokės-Atdhe, dheu i sė cilės sot do ta mbulojė trupin e tij.  Kjo Tokė-Atdhe do tė krenohet pėr jetė tė jetėve pėr nderin qė ia bėri ky Misionar lirie. Ky misionar urtėsie. Ky misionar paqeje.
 
Ky misionar i predikimit tė dashurisė vėllazėrore. Ky emėr KOSOVĖ. Shkronjat  e emrit tė TIJ  janė Liria e saj. Ah,moj Toka-Atdhe: mbahu fort! Se dheu yt po e merr Njeriun-Epokė. Lotėt e dhimbjet e tua, shndėrroji nė lumturinė tėnde tė pėrjetshme.
 
Respekti i amanetit tė Tij ėshtė vetė kjo lumturi. Ah,moj Toka-Atdhe: mbahu! Dhimbjen e madhe qė ke, ndrydhe fort. Ndrydhe me krenarinė e madhe qė Zoti ta fali qė tė tė shndėrrisin rrezet e lirisė. Ato rreze kanė emrin e Tij. Dhe emrin Tėnd, Kosovė. Ndrydhe dhimbjen se “nuk duhet me u ligshtue”.
 
Ah Kosovė, mbahu fort! Fort-fort! Mbahu se emri i Tij kishte peshėn Tėnde. Kishe dhimbjet e Tua. Idealet. Kishte zėrin Tėnd tė fuqishėm. Atė zė qė me me shekuj kėrkoi lirinė. Ah, Kosovė, mbahu fort! Mbahu e ndrydhe dhimbjen e shpirtit tė popullit qė po rėnkon pėr MISIONARIN tėnd tė lirisė. Ai ta dha lavdin e tė bėri Zonjė. Ti jepja forcėn “pėr mos me u ligshtue”. 
 
Ah  Toka-Atdhe, mbahu fort! Mos u ligėshto, se Misionari yt i Lirisė po vjen tė pushojė i qetė nė shtratin tėnd. Po vjen qė tė bėhet njė me Ty. Si ishte qė kur Zoti e krijoi pėr tė qenė shpėtimtari yt. Ah, Toka-Atdhe! Dhimbje tė madhe Ti ke sot...                                 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.