|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Sot Kosova i jep lamtumirėn e fundit Presidentit Ibrahim Rugova

 
 

 
Pristinė, 26 janar - Sot Kosova i jep lamtumirėn e fundit Presidentit tė vet, Dr.Ibrahim Rugova, i cili do tė prehet nė Varrezat e Dėshmorėve nė lagjen Velania nė Prishtinė.
 
Gjatė katėr ditėve tė kaluara me qindra mijėra qytetarė tė Kosovės, por edhe nga vise e tjera shqiptare dhe diaspora, nėpėr njė kohė tė acartė, i bėnė homazhe dhe nderuan me pietet tė madh Presidentin qė tashmė tė gjithė e quajnė historik tė Kosovės.
 
Ceremonitė e sotme fillua qė nga ora 8.00 dhe deri nė orėn 9.00 -Njėsiti i TMK sė i bėri nderime Presidentit Rugova, nė hollin e Kuvendit tė Kosovės.
 
Nė orėn 9 e 15 minuta para Kuvendit tė Kosovės niset funerali pėr nė palestrėn "1 Tetori", ku do tė zhvillohen ceremonitė kryesore tė funeralit dhe ku do tė mbahen disa fjalime pėr Presidentin Rugova.
 
Pritet tė flasin: PSSP Soren Jesen Petersen, Kryeministri Bajram Kosumi, Pėrfaqėsuesi i Lartė i BE sė, Javier Solana, Nėnkryetari i LDK sė, Kolė Berisha, Pėrfaqėsuesi i SHBA ve, Sekretari Alphonso Jackson, i deleguar i Presidentit Bush dhe Kyetari i Kuvendit tė Kosovės, Akademik Nexhat Daci.
 
Tashmė kanė mbėrritur nė Prishtinė shumė delegacione tė jashtme nė nkivel presidentėsh, ministrash, ambasadorėsh dhe diplomatėsh tė niveleve e tė ndryshme.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.