|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Rugova - miku mė i madh i miqėsisė

 
 

 
26 janar 2006 /TN
 
Rizah SHEQIRI*, Suedi
 
 
Ringjallje e krenarisė
Uratė e urtisė
Guxim i trimėrisė
Ornament i Lirisė
Vizionar i ardhmėrisė
Admirim i Pavarėsisė…                     
 
 
Rugova - njeriu i durimit, i paqes, i qėndresės, i trimėrisė, i tolerancės,i guximit, i urtisė, i butėsisė, i menēurisė, i maturisė dhe i konstruktivitetit njerėzor, kulturor,  letrar e politik.
 
Vizionari i lirisė dhe ardhmėrisė. Besimėtari mė i besueshėm nė lirinė e tė gjithėve dhe tė popullit tė tij. Luftėtari mė i denjė dhe mė kėmbėngulės pėr Pavarėsi.
 
Themeltari i Pavarėsisė sė Kosovės.
 
Miku mė i madh i miqėsisė dhe dashurisė gjithėnjerėzore. Njeriu me shumė miq. Si ai heroi i fjalės sė urtė: trimi i mirė me shumė shokė. Njeriu qė popullin e vogėl, po shumė tė lashtė e tė shumė vuajtur shqiptar e bėri mik me shumė popuj tė tjerė nė botė.
 
Njeriu qė Kosovės i la trashėgim paqen, urtėsinė, miqėsinė, dashurinė , bujarinė, durimin, maturinė…Njeriu e prijėsi  qė Kosovės dhe popullit shqiptar i la trashėgim shumė virtyte tė larta njerėzore… Qė i la trashėgim, mė shumė se kushdo tjetėr, shumė miq. Njeriu qė popullin dhe Kosovėn e bėri mike me shumė popuj, qė e bėri mike me botėn…
 
Njeriu qė me kohė e mėsoi mirė atė fjalėn e urtė popullore se “miqtė janė krahėt e njeriut!” dhe tė cilėn e bėri bazament dhe filozofi e jetės dhe veprimtarisė sė tij. 
 
Duke krijuar kėshtu miqėsi tė sinqerta gjithandej botės. Dhe kėshtu me respekt, me miqėsi e dashuri, me sinqeritet e maturi, e bėri tė njohur mė sė miri, mė mirė se gjithkush tjetėr, tė vėrtetėn e hidhur dhe shumė tragjike tė popullit dhe tė vendit tė tij nėn thundrėn e shtypjes dhe robėrisė shekullore. Si i tillė ai u bė njeriu mė i dashur dhe mė i respektuar i popullit tė tij, u bė njeriu mė i respektuar dhe mė i dashur i shumė popujve e vendeve demokratike e liridashėse tė botės.
 
Prandaj humbja e Kryetarit tė parė e shumėvjeēar tė Kosovės, humbja e kėtij mishėrimi paqėsor dhe shpirtėror tė Kosovės, humbja e kėtij krijuesi  tė shquar dhe vdekja e kėtij Njeriu, vdekja e tij e hershme, shumė e hershme ėshtė njė tragjedi e vėrtetė pėr Kosovėn  e pėr popullin e saj, ėshtė njė tragjedi dhe njė humbje e madhe pėr shqiptarėt kudo janė, ėshtė njė humbje pėr Ballkanin, pėr Evropėn e pėr Botėn. Sepse ai ishte emblema e lirisė, e miqėsisė, e dashurisė, e paqes  pėr popullin e tij dhe pėr tė gjithė popujt e vendet e botės.
 
Pra, si i tillė njeriu, shkrimtari e Kryetari i parė i Kosovės – Dr. Ibrahim Rugova ishte shumė i madh. Dhe jo vetėm pėr Kosovėn, dhe  jo vetėm pėr shqiptarėt. Por ai ishte Njeriu qė radhitej nė vargun e njerėzve mė tė shquar qė ka pasur bota. U bė njeriu e shqiptari mė i dashur e mė i ēmuar pėr miliona njerėz, pėr shumė burrėshtetas e pėr shumė vende  tė botės.
 
Ai u bė idhull i paqes… Ai u bė sinonim i paqedashėsit dhe paqėsorit. Ai u bė simbol i rezistencės dhe i jodhunės. Ai u bė sinonim i kėrkesės pėr liri e pėr pavarėsi pėr popullin dhe pėr vendin e tij. Dhe jo vetėm kaq, por ai u bė simboli i pavarėsisė, i paqes e lirisė pėr tė gjithė…
 
…Sepse ai me menēuri, me gjakftohtėsi dhe me njė kėmbėngulėsi tė paluhatshme diti tė ulė gjakrat. Me dashuri e menēuri diti t’i zbus urrejtjet, nga tė cilat fatkeqėsisht bota edhe mė tutje po vuan aq shumė. Ai nė zemrat e njerėzve diti tė mbjellė farėn e dashurisė e tė miqėsisė, dhe nė mendjet e njerėzve diti tė mbjellė farėn e arsyes dhe tė mirėkuptimit…
 
Dhe ja pse  bota sot pėrkulet me dashuri para kėtij njeriu. Kėtij njeriu qė ishte shembulli mė i mirė pėr dashurinė dhe pėr  tė mirėn  pėr tė gjithė. Kėtij njeriu qė ishte dhe do tė mbetet vėrtetė i madh nė mesin e mė tė mėdhenjve tė kombit shqiptar, njeriu i cili me  maturinė dhe me dashurinė e tij do tė mbetet i madh nė mesin e mė tė mėdhenjve njerėz nė kėtė botėn tonė tė trazuar nga urrejtja.
 
Njeriu i thjeshtė, shkrimtari e  krijuesi, qė u bė prijėsi i idealeve tė popullit dhe vendit tė tij pėr t’u bėrė pastaj njeriu i tė gjithėve, i dashur pėr tė gjithė. Njeriu qė me tė drejtė nga shumėkush u quajt edhe Gandi i Ballkanit. Por jo vetėm kaq, kėtė prijės tė shquar  shqiptar e  quajtėn edhe Nelson Mandela,  Martin Luther Kingu apo “njeriu i epokave” si presidenti amerikan, Abraham Lincoln.
 
E quajtėn kėshtu sepse i tillė ishte ai – shqiptari i Dardanisė sė lashtė, Prijėsi i menēur dhe i urtė i popullit tė Kosovės, shkrimtari, kritiku e eseisti  i shquar dhe njeriu i thjeshtė i tė mirės gjithėnjerėzore, simboli i Paqes dhe Lirisė sė popullit. Miku i madh i miqve, miku mė i madh i miqėsisė.
 
Projektuesi dhe ideatori mė kėmbėngulės i Pavarėsisė sė Kosovės…
 
Dhe si i tillė, ai vėrtetė ka lėnė njė zbrazėsi nė mesin e tė gjallėve, por qė shpresojmė qė  virtytet e tij do tė jenė shembulli mė i mirė jo vetėm pėr shqiptarėt, por pėr tė gjithė njerėzit e e botės, pėr tė gjithė pra, pėr tė  sotshmit  dhe pėr ata qė do tė vijnė.
 
Shpresojmė se shėmbėlltyra paqedashėse, virtytet dhe fisnikėria e kėtij prijėsi e njeriu tė madh, vepra e tij prej krijuesi, vizionari e udhėheqėsi do tė jenė e do tė mbesin mėsimi mė i mirė pėr tė gjithė shqiptarėt dhe pėr tė gjithė njerėzit nė kėtė botė pa dallim,  mėsim ky qė dėshmon qartė si kristalet e nėntokės dardane se vetėm mirėkuptimi, respekti, liria, paqja, miqėsia dhe dashuria janė tė pėrjetshme!...
 
Ashtu i pėrjetshėm qoftė edhe kujtimi pėr ndjerin - Ibrahim Rugova dhe pėr veprėn e tij!
Amen!
 
Suedi, Karlskrona, 25 janar 2006          
*Rizah Sheqiri, shkrimtar
- anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Suedisė


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.