|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Robertson: "Presidenti Rugova qėndroi i palėkundur edhe nė rrethanat mė tė vėshtira"

 
 

 
Londėr, 25 janar 2006 /TN /QIK - Ish sekretari i pėrgjithshėm i NATO s, lordi Xhorxh Robertson, nė njė telegram dėrguar Kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Dacit, shpreh vlerėsimet mė tė larta pėr figurėn udhėheqėse tė Presidentit Rugova.

"Dėshiroj tė shpreh nderimin tim pėr Presidentin Rugova dhe dhembjen time tė madhe pėr humbjen e tij.

Z. Rugova ka qenė inspirim pėr popullin e tij shumė vite me radhė, nė kohėn kur populli i Kosovės pėrballej me probleme dhe persekutim. Ai mbajti gjallė shpresėn, duke mos e komprometuar asnjėherė dinjitetin dhe integritetin e tij. Pėr botėn e jashtme, ai ka pėrfaqėsuar ndershmėrimin dhe parimėsinė, derisa luftonte pėr tė drejtat e popullatės shumicė nė Kosovė.

Gjatė konfliktit tė vitit 1999, nė konfrontim me Millosheviqin, ai qėndroi i palėkundur dhe e udhėhoqi popullin e tij nė rrethasnat mė tė vėshtira. Ne, tė cilėt ndėrmorėn aksione ushtarake, pasi dėshtuan negociatat, e shihnim te ai pėrfaqėsuesin mė tė denjė tė Kosovės.

Kur unė erdha nė krye tė NATO s, menjėherė pas pėrfundimit tė fushatės ajrore dhe ēliirimit tė Kosovės pata rastin tė takohem me Presidentin Rugova.

Ai kishte marrė rolin e liderit dhe pėrmbante ndjenjat e urrejtjes, tė cilat kanė mundur tė jenė tė dėmshme pėr tė ardhmen e Kosovės.

?shtė shumė tragjike qė Ibrahim Rugova nuk do tė jetojė tė shohė tė definuar statusin e Kosovės, por ai ka lėnė njė trashėgimi pėr popullin e tij, e cila paraqet njė themel tė mirė pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės.

Besimi i tij nė Kosovėn multi etnike do tė jetė njė parim, i cili do tė mbetet pėr njė kohė tė gjatė tek kosovarėt.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.