|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Reuters: Perėndimi kėrkon nga kosovarėt qė tė bashkohen pėr tė mbushur boshllėkun pas vdekjes sė Rugovės

 
 

 
Prishtinė, 26 janar 2006 /TN /QIK - Fuqitė perėndimore dėshirojnė qė udhėheqja e pėrēarė e Kosovės tė bashkohet pėr bisedimet pėr pavarėsi, pėr tė mbushur kėshtu vakuumin e krijuar pas vdekjes sė kryetarit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, kanė deklaruar zyrtarėt.

Shefi pėr politikė tė jashtme dhe pėr siguri i BE-sė, Havier Solana, si dhe komisionari pėr zgjerim, Olli Ren, disa orė para varrimit tė Rugovės, dje u takuan me udhėheqėsit e Kosovės.

“Ai gjatė kėtij takimi ishte paraparė t’iu thotė se duhet tė punojnė sė bashku, tė jenė seriozė nė tė gjitha fushat”, deklaroi njė diplomat i lartė evropian.

SHBA-ja gjithashtu apeloi te shqiptarėt e Kosovės qė tė eliminojnė pėrēarjet mes tyre, pėr tė paraqitur njė pozicion unik nė negociatat pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, tė cilat janė suspenduar pėr shkak tė varrimit.

“Rugova ishte njė njeri, mungesa e tė cilit do tė ndihet, ngase ai bindshėm ishte figura mė e lartė dhe mė e respektuar nė fushėn politike tė Kosovės dhe pėr arsye se ishte edhe figurė unifikuese”, tha Nikollas Bėrns, zyrtari numėr tre i Departamentit Amerikan, i cili e ka kryesuar politikėn amerikane ndaj Ballkanit.

“Tani, pas vdekjes sė tij, vdekjes sė tij tragjike, ne shpresojmė shumė se udhėheqėsit kosovarė do tė bėjnė njė rivlerėsim dhe tė angazhojnė veten pėr unitet”, tha Bėrns para gazetarėve nė Uashington.

Vdekja e Rugovės tė shtunėn, nga kanceri nė mushkėri, ndodhi nė prag tė fillimit tė negociatave tė drejtpėrdrejta me Serbinė pėr statusin e Kosovės. Por, takimi i cili ishte paraparė tė mbahet gjatė kėsaj jave nė Vjenė, ėshtė shtyrė pėr muajin shkurt.

Rugova, i zgjedhur dy herė kryetar, ka dominuar politikėn e Kosovės dhe betejėn e shumicės shqiptare pėr pavarėsi gjatė 15 vjetėve tė kaluara. Ai nuk e ka emėruar trashėgimtarin e tij dhe askush nuk ka dalė nė sipėrfaqe si udhėheqės i mundshėm nga radhėt e partisė sė tij tejet tė pėrēarė.

“Nuk e kemi identifikuar njė njeri qė i prin garės pėr tė trashėguar atė”, theksoi njė zyrtar i OKB-sė nė Prishtinė.
 
Tė brengosur nga mundėsia e dhunės sė re etnike, pėrkrahėsit perėndimorė tė Kosovės kėrkojnė njė zgjidhje tė fatit tė Kosovės, e qė konsiderohet se sipas tė gjitha gjasave do tė jetė “pavarėsia e kushtėzuar”, brenda vitit.

Zyrtari i OKB-sė deklaroi se periudha 15 ditore e zisė, e cila filloi tė hėnėn, do tė shfrytėzohet pėr tė gjetur njė pasardhės tė Rugovės, i cili do tė kryesojė ekipin negociator.

"Ekziston njė apetit nė mesin e udhėheqėsve politikė qė tė lėvizet drejt zgjedhjeve tė reja, pas periudhės sė zisė, nė momentin kur kjo duket e favorshme", tha ky zyrtar. Kryetari i Kosovės zgjidhet nga parlamenti.
 
Ai mė tutje shtoi se negociatori kryesor i OKB-sė, Marti Ahtisari, do tė tubojė tė dyja palėt, posa ato tė jenė tė gatshme.

"Ėshtė njė nxitje pėr tė lėvizur me shpejtėsi", theksoi ky zyrtar.
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.