|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qindra mijėra qytetarė dhe burrėshtetas i thanė lamtumirėn e fundit Presidentit Rugova

 
 

 
Prishtinė, 26 janar 2006 /TN /QIK - Sot, rreth orės 14.45 nė Varrezat e Dėshmorėve nė nė Velani tė Prishtinės, me nderimet mė tė larta shtetėrore u bė varrimi i Presidentit tė Kosovės dr.Ibrahim Rugova, nė prani tė qindra mijėra qytetarėve nga Kosova dhe nga tė gjitha viset tjera shqiptare, si dhe nga mėrgata shqiptare nė botė.
 
Nė varrimin e Presidentit Rugova morėn pjesė shumė krerė shtetesh nga vendet e rajonit, tė Evropės dhe pėrfaqėsues tė Presidentit amerikan Xhorxh Bush, duke nderuar edhe me kėtė rast, personalitetin e pėrmasave evropiane e botėrore, Presidentin Ibrahim Rugova.

Presidenti Rugova, i cili vdiq tė shtunėn e kaluar mė 21 janar, dy ditė iu bėnė homazhe nė shtėpi dhe tri ditė nė hollin e Kuvendit tė Kosovės nga qindra mijėra qytetarė nga Kosova dhe nga tė gjitha vendet, ku jetojnė ata.

Autoriteti i veēantė tė cilin e gėzonte Presidenti Ibrahim Rugova pėr vizionin dhe politikėn e tij paqėsore, u dėshmua edhe sot nė varrimin e tij, ku nė shenjė nderimi morėn pjesė delegacionet e Bashkimit Evropian, Komisionit Evropian, tė SHBA-ve dhe tė NATO-s.

Pėr veprėn madhėshtore tė Presidentit Rugova folėn kryeadministratori i Kosovės, Soren Jessen Petersen, Kryeministri Bajram Kosumi, Pėrfaqėsuesi i Lartė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri i BE-sė, z.Havier Solana, Nėnkryetari i LDK-sė z.Kolė Berisha, pėrfaqėsuesi i Presidentit amerikan z.Alfonso Xhekson dhe Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.