|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qindra mijėra qytetarė i japin lamtumirėn e fundit Presidentit Ibrahim Rugova nė Kosovėn e kapluar nga zia

 
 

 
Prishtinė, 26 janar 2005 /TN /QIK - Kosova sot nė zi i tha lamtumirėn e fundit Presidentit tė saj Dr.Ibrahim Rugova, nga disa qindra mijėra njerėz nga mbarė Kosova, Shqipėria dhe viset ku banojnė shqiptarėt. Pati sot nė Prishtinė edhe shumė delegacione shtetėrore nga Evropa dhe bota, tė cilat kishin ardhur pėr tė nderuar Presidentin Rugova, si lider historik tė Kosovės. Ishin sot tė pranishėm nė Prishtinė pothuajse tė gjithė liderėt politikė e institucionalė shqiptarė tė Kosovės, Shqipėrisė, Maqedonisė, Malit tė Zi, Luginės sė Preshevės dhe diasporės, por edhe krijues e intelektualė.
Ishin aty edhe shumė pėrfaqėsues tė klerit musliman dhe katolikė.
Presidenti Ibrahim Rugova u varros me nderimet mė tė larta shtetėrore dhe kombėtare, nė Varrezat e Dėshmorėve nė Velani, lagje ku banoi gjatė 15 viteve tė fundit, nė prani tė familjes dhe disa delegacioneve tė huaja qė shprehėn dėshirėn tė ishin prezente edhe gjatė ceremonisė sė varrimit.
Pasi u lėshua trupi i pajetė i Presidentit tė prehet nė amshim nė tokėn amnore, tri herė jehuan breshėrit e tė shtėnave nga togu i nderit i TMK-sė.
Dhe mė pas para varrit tė Presidentit sė pari nderoi Familja Rugova, e pastaj edhe personalitete tė tjera tė huaja dhe tė vendit, bashkėpunėtorėt shumėvjeēarė tė Presidentit Rugova.
Ceremonitė kryesore tė funeralit pėr Presidentin Rugova u zhvilluan qė nga ora 1O,3O, ku arkivoli me trupin e Presidentit Rugova u vendos nė palestrėn "1 Tetori", ku i bėnė roje nderi pjesėtarėt e TMK-sė.
Gjatė kėsaj kohe filharmonia e Kosovės ekzekutoi muzikė funebėr.
Pastaj delegacionet e huaja vendosėn kurora lulesh dhe bėnė homazhe para trupit tė Presidentit.
Nė fjalimet lamtumirėse personalitete tė huaja dhe tė vendit folėn pėr jetėn dhe veprėn e Presidentit Rugova dhe kontributin e tij pėr ēėshtjen e Kosovės.

I pari foli shefi i UNMIK-ut Sofren Jesen Petersen, i cili tha se Presidenti Rugova la njė boshllėk prapa vetes, por edhe njė vizion pėr tė ēuar Kosovėn pėrpara "Ėshtė dėshmi e rėndėsisė sė Presidentit Ibrahim Rugova dhe e personalitet tė tij kjo qė kaq shumė njerėz janė mbledhur sot dhe gjatė ditėve tė kaluara.
 
Pėrkundėr tė ftohtit, pėrkundėr largėsisė, jemi bėrė bashkė, me mijėra qytetarė, qė t'i themi lamtumirėn Presdientit Rugova", tha nė fillim tė fjalės sė tij Kryeadministratori Petersen. Ai nėnvizoi se Presidenti Rugova i tregoi botės, qė nganjėherė dinte tė ishte indiferente pėr vuajtjet e Kosovės.

"Tani bota nuk ėshtė mė indiferente. Sot bota ka ardhur tek ai, qė sė bashku me popullin e Kosovės t'i bėjė respekt dhe t'i japė njė lamtumirė tė pėrzemėrt", tha Petersen.

"Tė gjithė ata qė patėn rastin ta takojnė Presidentin Rugova janė prekur nga ngrohtėsia e tij, nga urtėsia e tij dhe nga pėrkushtimi i tij. Ai ishte i paluhatshėm nė besimet e tij dhe kėmbėngulės nė metodat e tij. Gjatė tėrė jetės ai mbeti i pėrkushtuar nė atė qė tė pėrdoren ekskluzivisht mjetet paqėsore - duke iu pėrgjigjur dhunės me vizion".

"Nė kohėn kur nė rajon shumica i ka sytė e kthyer kah e kaluara, Presidenti Rugova ishte gjithmonė i pėrqendruar kah e ardhmja. Ai e shtroi njė rrugė pėr Kosovėn dhe e ndoqi atė i patundur. Rruga e tij shpinte dhe ende shpien drejt njė Kosove demokratike, shumetnike dhe tė lirė. Njė Kosovė qė ėshtė fuqishėm e integruar nė Evropė dhe qė mbanė lidhje tė forta me Shtetet e Bashkuara, qė ai aq shumė punoi t'i ndėrtojė", tha kreu i UNMIK-ut.

Petersen theksoi se Presidenti Rugova ia kushtoi jetėn njė qėllimi politik - por kjo nuk ėshtė e tėra. "Ai ishte baba i Kosovės, por ishte edhe baba i njė familjeje, dhe pėr kėtė familje, humbjen e tė cilės mund ta ndiejmė, por jo edhe ta zėvendėsojmė, duhet tash tė mendojmė tė gjithė".

Duke iu drejtuar me emėr anėtarėve tė familjes sė Presidentit Rugova, Petersen tha: "Ju faleminderit qė ndatė me ne burrin tuaj dhe babanė tuaj, me popullin e Kosovės dhe me botėn".

Ai vur nė dukje se pasionet intelektuale tė Ibrahim Rugovės pėr literaturė dhe gjeologji, "e bėnė personalitetin e tij edhe mė tė gjerė, njė shpirt zemėrgjerė, qė ne tė gjithė do ta kujtojmė dhe admirojmė".
 
Presidenti Rugova la njė boshllėk prapa vetes, tha Petersen, por ai la edhe njė vizion pėr tė ēuar Kosovėn pėrpara.

"Ėshtė ky njė vizion, pėrmbushjen e tė cilit ai nuk jetoi ta shihte, por qė do tė realizohet falė unitetit dhe pėrkushtimit tė atyre, qė do ta pasojnė. Ky do tė jetė pėrkujtimi i vėrtetė pėr tė. Ibrahim Rugova nuk ėshtė mė me ne. Por kujtimi pėr tė dhe ėndrra e tij do tė jetojnė. U preftė nė paqe, nė dheun e Kosovės qė aq shumė e deshi. Lamtumirė, miku im, Ibrahim", tha Petersen.

Ndėrsa, kryeministri Bajram Kosumi, tha se emri i Presidentit Rugova, njeriut tė bashkimit dhe tolerancės, tė mirėkuptimit dhe tė forcės intelektuale, tė durimit dhe tė qėndrueshmėrisė, “ėshtė i lidhur pashkėputshėm me pavarėsinė e Kosovės, tė cilėn e bėri tė njohur kudo nė botė".

"Ne bashkarisht do ta shndėrrojmė nė realitet vizionin e Presidentit Rugova, pėr njė shtet tė ri demokratik evropian, me ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare. Ky ėshtė nderimi mė i madh dhe shpėrblimi i merituar", tha Kosumi duke uruar qė tė prehet nė qetėsi shpirti i Presidentit Rugova.

Ndėrkaq Havier Solana, Pėrfaqėsuesi i Lartė i Politikės sė Jashtme tė BE-sė, nė fjalimin e tj rikujtoi miqėsinė e gjatė dhe shumėvjeēare me Presidentin Rugova dhe me tė cilin ėshtė takuar aq shpeshė nė ditė tė vėshtira dhe nė kohė mė tė mira. "Ibrahim Rugova ishte i palėkundur dhe i vendosur nė pėrpjekjet e tij, mirėpo ai ishte njeri i paqės, i pėrkushtuar thellė nė arritjen e objektivave pėrmes metodave jo violente. Dhe pėr kėtė ai ishte i dashur nga populli i Kosovės dhe i respektuar nga e gjithė bota", tha Solana.

Ai e ka vlerėsuar vdekjen e Presidentit Rugova si ironi tė vrazhdė tė historisė. "Vdekja e tij ėshtė njė humbje e madhe. Dhe njėra nga ironitė mė tė vrazhda tė historisė, ai iu nda nga jeta nė momentin kur duhej mė sė shumti, nė momentin kur ai pritej qė prej lideri tė ndihmonte nė zgjidhjen e statusit tė ardhshėm tė Kosovės", tha Sollana duke shprehur besimin se vepra e Presidentit Rugova do tė vazhdojė ta udhėheqė Kosovėn. “Duhet shumė punė pėr t'u bėrė dhe nuk ka kohė tė humbet. Tė gjitha bashkėsitė etnike nė Kosovė duhet tė sigurohen se kanė njė tė ardhme tė mirė dhe tė sigurtė.
 
Kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr tė siguruar njė vendosje tė suksesshme tė statusit tė Kosovės dhe pėr tė promovuar tė ardhmen e saj evropiane. "Dhe jam i sigurtė se kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė nderuar kujtimin pėr Presidentin Rugova", tha nė fund Solana.

Kolė Berisha, nėnkryetar i LDK-sė, tha se Presidenti Rugova krijon epokėn e vet. "Ishte njeriu qė lindi nė kohė tė huaj, por qė, me punėn e tij intelektuale, politike dhe diplomatike, e shndėrroi atė nė Epokė tė veten", tha ai. "E, ēfarė do tė duhej tė them unė sot pėr Kosovėn – kėtė pjesė tė Atdheut tonė tė rrudhur!?
 
Ēfarė duhet tė thėnė unė sot pėr kėtė tragjedinė tonė gjithėkombėtare? Mbase, kėtė mė mirė se unė e kushdo tjetėr e tha populli, i cili pėr kėto 6 ditė, nė temperaturat - 15 gradė, qėndroi nė rrugė", tha ai.
 
Berisha tha se kur Kosova dhe populli i saj pėrpėlitej pėr jetė a vdekje, shkrimtarin e ri, por tė shquar shqiptar, e thirri zėri i atdheut, qė, pėrkohėsisht ta lėrė punėn letrare dhe tė vihet nė ballė tė popullit.
 
Ai formoi Lėvizjen e parė legale demokratike shqiptare, unifikoi popullin dhe, duke e promovuar pėr herė tė parė nė historinė e Evropės, njė frymė tė re filozofke nė politikėn e kėsaj pjese tė Ballkanit dhe tė Evropės
  
"Nė kėtė janar tė kobshėm Kosova e humbi Njerun i cili, me veprimet e tij, i ndėrroi rrjedhat e historisė", tha Berisha duke shtuar se kėtė janar "tė zisė kombėtare, Kosova e humbi arkitektin he strategun e pavarėsisė sė saj.

Shefi i delegacionit tė SHBA-ve, sekretari amerikan pėr strehim dhe zhvillim urban, Alfonso Xhekson, nė nderim tė Presidentit Rugova mbajti njė fjalim, ku shprehu ngushėllimet e SHBA-ve pėr familjen Rugova dhe gjithė popullin e Kosovės. "Humbėm njė mik tė vėrtet, njė mik tė SHBA-ve, qė gėzon respekin e tyre, ashtu siē gėzon respektin e popujve tė mbarė botės.
 
Ne ju pėrcjellim njė mesazh paqeje, dhe ju themi se keni njė mik dhe dėshirat me tė mira nga SHBA-tė. Tani ėshtė koha tė bashkohemi sė bashku dhe tė pėrfundojmė punėn e Dr.Rugovės, tė ndėrtojmė kėtė vend. Ju lutem mos iu shmėngėni kėsaj rruge", porositi Xhekson.

Kryekuvendari Nexhat Daci, pas vdekjes sė Presidentit, e ka pėrshkruar vendin tė mbėshtjellė nė "kostum bore tė zezė", nga "dhembja e madhe pėr liderin historik".
 
Ai e quajti "botė shqiptare e dinjitetshme", nė shenjė respekti pėr atė qė po tregonte gjithė populli shqiptarė pėr udhėheqėsin shpirtėror tė vendit.

"Kosovė e pėrlotur e heshtur, por zonjė qė sot Altarit tė shenjtė tė Atdheut, tė bijve dhe bijave qė kaluan nė legjendėn e epokės mė tė re, tė Adem Jasharit, Shkėlzen Haradinajt, Zahir Pajazitit, Fehmi Aganit, Imzot Mark Sopit me Nėnėn e dashurisė, Nėnėn Tereze, qė nga sot ju bashkohet simboli dhe prijėsi i krenarisė sonė, qė u bė legjendė pėr sė gjalli duke e shpėtuar dhe ruajtur substancėn tonė kombėtare nga fashizmi i fundshekullit njėzet – Presidenti ynė i respektuar Ibrahim Rugova", tha Daci.

Ai tha se Kosova e liderit shpirtėror dhe politik, Ibrahim Rugovės, sė shpejti do tė jetė pjesė e Evropės sė Bashkuar. "Ju e pėrmbushėt ėndrrėn Tuaj, i bėtė themelet qė Kosova tė jetė Shtet i Lirė dhe i Pavarur, krijuat mirėbesimin dhe filozofinė Tuaj paqėsore e ndėrtuese, qė tė gjithė qytetarėt pa asnjė dallim tė gėzojnė liri tė plota dhe tė drejta tė barabarta", tha Daci ftoi Amerikėn dhe Bashkimin Evropian, si vende qė frymėzuan Kosovėn pėr demokraci, qė tė prijnė nė finalizimin e Projektit tė Presidentit Rugova, "i cili nga sot do tė prehet i qetė nė Kosovėn – Dardanin e tij antike".


Delegacionet qė nderuan presidentin Rugova

Delegacioni Amerikan: Alfonso Xhekson, Sekretar pėr Banim dhe Zhvillim Urban, Filip Goldberg, shef i Misionit Amerikan nė Kosovė dhe Frank Uizner, Pėrfaqėsues Special i Sekretares Amerikane tė Shtetit nė Bisedat pėr Statusin e Kosovės

Delegacioni Britanik: Dagllas Aleksander, ministėr pėr Evropė, Sofi Honi, sekretarja personale e ministrit Aleksander, Angus Lapsli, zėvendės koordinatori pėr Ballkanin dhe Dejvid Blunt, shef i misionit britanik nė Prishtinė

Delegacioni nga NATO: Admirali Herri Ulrih, komandant i Aleancės pėr Krahun Jugor tė Aleancės, Martin Erdman, Ndihmės-Sekretari i Pėrgjithshėm pėr Ēėshtje Politike

Delegacioni nga Shqipėria: Presidenti Alfred Moisiu, kryeministri Sali Berisha, kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė, Jozefina Topalli, kryetari i Partisė Socialiste Edi Rama, tarshēgimtari i fronit mbretēror, Leka Zogu II, ish Presidenti Rexhep Meidani, ish kryeministri Fatos Nano, kryetari i LSI-sė Ilir Meta si dhe ministra deputetė, shefa tė grupeve parlamentare dhe liderė tė partive tė tjera
 
Ambasadori i Norvegjisė nė NATO, Kai Aide Ish -shefi I UNMIK-ut, Maihael Shtajner Presidentėt e Sllovenisė, Kroacisė, Maqedonisė, pėrkatėsisht Janez Dėrnovshek, Stipe Mesiq, Branko Cėrvenkovski.

Pėrfaqėsuesi i Lartė pėr Politikė tė jashtme dhe Siguri tė Bashkimit Evropian, Havier Solana dhe Komisionerit tė BE-sė pėr Zgjerim, Oli Ren dhe emisari special i BE-sė pėr statusin, Stefan Lehne
Delegacionet nga Gjermania, Zvicra dhe Austria u pėqėrfaqėsua me ministrat e jashtėm, pėrkatėsisht Frank-Valter Shtajnmajer, Mishlin Calmi-Rej, Ursula Plasnik.
 
Nė delegacionin austriak kanė qenė edhe koordinatori i Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore, Erhard Busek dhe zėvendėsi i emisarit special pėr bisedimet pėr statusin e Kosovės, Albert Rohan.

Francėn e ka pėrfaqėsuar ministrja e shtetit pėr ēėshtje evropiane, Katerin Kolona dhe ish shefi i UNMIK-ut gjatė viteve 1999- 2001, Bernar Kushner

Turqia, Hungaria, Rumania, dhe njė numėr vendesh tė tjera janė pėrfaqėsuar nė nivel ministrash.
 
I dėrguari i OKB-sė pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisaari.

Delegacioni nga nga Vatikani, i kryesuar nga Kryeipeshkvi Pier Luigi Celata, nga Kėshilli Pontifikal pėr Dialog Ndėrfetar.

Nga Italia dje ėshtė parė tė ketė qenė ish-kryemnistri Masimo D’Alema, ndėrsa nė ceremoninė qendrore kanė marrė pjesė edhe delegacione nga Holanda, Belgjika, Suedia, Luksemburgu deh vende tė tjera, afėėrsisht rreth 40 delegacione tė huaja.

Numri i madh i delegacioneve, ka bėrė qė nė disa raste, njerėzit nga Kėshilli Organizativ tė lidhur me Protokollin tė hasin edhe nė vėshtirėsi rreth akomodimit me kohė tė mysafirėve, nė raste tė caktuara edhe pėr shkak se liderė lokalė apo politikanė vendorė, duke mos i futur nė kėtė mes megjithatė, disa tė kujdeshsėm qė u treguan, treguan edhe njė herė se kanė dėshirė tė ulen nė rreshtat e parė, pa marrė parasysh nėse mbetet dikush i huaj dhe qė duhet nderuar nė kėmbė.

Ndėrsa ka pėrfunduar ceremonia qendrore nė sallėn “1 Tetori” shumica prej delegacioneve tė huaja, e kanė pėrfunduar aty pjesėmarrjen nė varrimin e Presidentit Rugova. Mirėpo, ka pasur edhe burrėshtetas tė tjerė tė cilėt kanė marrė pjesė edhe ne vet ceremoninė e varrimit nė Velani, siē ishin presidenti i Kroacisė Stipe Mesiqi, ai i Shqipėrisė Alfred Moisiu bashkė me kryeministrin Berisha, etj.
 
Gjithashtu, te varri i Presidentit Rugova ishin edhe ish-kongresisti amerikan Eliot Engėll, shefi i UNMIK-ut, Soren Jesen Petersen, komandanti i KFOR-it, gjenerali Gjuzepe Valoto, kryeparlamentari Nexhat Daci, kryeministri Kosumi, ish-kryeministrat Bajram Rexhepi e Ramush Haradinaj, lideri i Ora-s Veton Surroi si dhe shumė figura tė tjera politike nga vendi e bota.

 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.