|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pėrkujtimore pėr Kryetarin e Kosovės, Dr Ibrahim Rugova nė Egjipt

 
 

 

Kairo (Egjipt), 26 janar 2006 / TN

Prof. Dr. Beqir Ismaili
 
Mė dt. 25 janar, zyra e agjencisė informative ‘Albapress”, nėn drejtimin e Prof. Beqir Ismaili, mbajti nė Kairo tė Egjiptit, njė mbledhje pėrkujtimore pėr tė nderuar jetėn dhe veprėn e Kryetarit tė Kosovės, Dr Ibrahim Rugova, i cili u nda nga jeta disa ditė mė parė.
 
Nė mbledhje, pjesėmarrėsit shqiptarė tė diasporės dhe personalitete tė kulturės vendas, miq dhe dashamirės tė Kosovės dhe  tė agjencisė “Albapress” nė Kairo, vlerėsuan jetėn dhe veprėn e Kryetarit Rugova, personalitetin e tij, figurėn e tij tė njohur nė pėrpjekjet e popullit tė tij, pėr lirinė, pavarėsinė dhe zhvillimet demokratike nė Kosovė si dhe ndihmesėn e tij nė krijimin e njė vizioni bashkėkohor, tė lėvizjes demokratike tė Kosovės, nė arenėn ndėrkombėtare.
 
Pėr nder tė punės, jetės dhe veprės sė tij pėrkushtuese, pjesėmarrėsit mbajtėn njė minutė heshtje.
 
Ndjenja tė veēanta afėrsie dhe simpatie, u shprehėn pėr familjen e tė ndjerit Kryetar, pėr gruan dhe fėmijėt e tij.
 
Ndjenjat mė tė sinqerta tė simpatisė, solidaritetit dhe ngushėllimet mė tė pėrzemėrta, i shprehėn ata  edhe drejtuesve tė Parlamentit dhe tė tė gjitha institucioneve tė Kosovės, me shpresė dhe bindje se do tė vazhdohet tė ecet nė rrugėn dhe shembullin frymėzues tė Kryetarit Rugova.
 
I paharruar kujtimi dhe vepra e tij pėrkushtuese pėr Kosovėn!
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.