|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Norvegji u mbajtėn Mbledhje komemorative nė nder tė jetės dhe veprės sė Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova

 
 

 
26 janar 2006 /TN
 
Presidenti Rugova mbetet pėrjetėsisht njeriu i madh i shekullit tė ri
 
LDK-ja nė Norvegji mbrėmė, organizoi Mbledhje komemorative nė nder tė jetės dhe veprės sė Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova.
 
Tubimi qėndror u mbajt nė Kristiansand para njė numri tė madh pjesėmarrėsish, ku pėr jetėn dhe vepren e Presidentit Rugova foli z. Daut Haxhaj - kryetar i Degės dhe njėherėsh anėtar i KP sė LDK-sė. Daut Haxhaj, duke pėrkujtuar Presidentin historik tė Kosovės, nė mes tjerash th se nė jetėn time organizative shumėvjeēare ka qenė momenti mė i vėshtirė nė organizim tė njė tubimi qė do tė thoja tė pazakonshmen dhe tė padėshiruarėn, “pėr mua dhe pėr ju, tė nderuar kolegė dhe pjesmarrės”, ka thėnė Haxhaj.
 
Ai duke hapur takimin tha se jemi tubuar sot ti japim nderimin e fundit Liderit tonė tė Madh, Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova. Haxhaj tha se pėr tė folur pėr jetėn dhe veprėn e Dr. Rugovės do tė duhej kohė. “Ai ishte dhe mbetet pėrjetėsisht njeri i madh i shekullit tė ri. Kryetari i Degės sė LDK pėr Norvegji z. Haxhaj, duke shprehur dhembjen e pikėllimin e mija qytetarėve anėekėnd shtetit Norvegjez pohoi se:
 
Siē, ishit, JU, i nderuari President; i thjeshtė, popullor dhe i qartė, edhe ne sot me zemėr tė thyer e sy tė pėrlotur do tė mundohemi thjesht, tė kujtojmė pak veprėn Tuaj tė madhe.
 
Nė vazhdim z. Haxhaj foli pėr biografin e dr. Rugovės, ndėsa nė fund falėnderoi
 
miqtė qė gjatė gjithė kėtyre viteve tė punės pėr Kosovėn, i qėndruan besnik rrugės qė e trasoi Presidenti Rugova.
 
“JU dhe unė patėm fatin tė punojmė pėr Kosovėn nė kohėn qė do tė mbetet EPOKĖ E RUGOVĖS,  epoka mė e ndritur pėr shqiptarėt e Kosovės dhe mė gjerė”, tha Haxhaj duke pėrkujtuar takimet me Presidentin e dashur, pėr tė shtuar: Ishte njeri i rrallė, njeri i madh dhe i dashur pėr popullin e vet dhe i respektuar pėr bashkėsinė ndėrkombėtare.
 
“Duhet tė jemi krenar qė e kishim dhe e i qėndruam pranė NJERIUT qė na dha aq shumė, aq shumė i dha Kosovės dhe mori pėrjetėsisht pavdekėsinė”, tha z. Haxhaj nė fund duke mbajtur 3 minuta heshtje pėr Presidentin e parė tė Kosovės.
 
Komisioni pėr Informim i degės sė LDK-sė pėr Norvegji njofton se qė nga e shtuna nė mesditė, nė adresė tė Degės sė LDK-sė atje kanė mbėrrit shumė telegrame ngushėllimi  nga institucionet norvegjeze, shoqatat dhe bashkėsitė qė veprojnė nė Norvegji si dhe shoqata dhe organizata shqiptare dhe individė tė shumtė.
 
Mbledhje komemorative u mbajtėn nė qytetet Dramen, Arendal, Stavanger dhe Kristiansand, ndėrsa pritet tė mbahen nė Oslo, Skien dhe qytetet tjera nė Norvegji.
 
Kryetari i Degės
 
Daut Haxhaj


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.