|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Gjermani varrimi i Presidentit Rugova u ndoq me vemendje tė madhe

 
 

 
Rottweil/Gjermani, 26 janar 2006 /TN /QIK (Ē. Bytyēi) - Sot pjesa mė e madhe e bashkatdhetarėve tanė nė Gjermani pothuajse nuk punuan fare. Qė herėt me punėdhėnėsit e tyre u dakorduan qė kėtė ditė ta rezervojnė pėr tė qenė pranė ekraneve televizive, pėrmes tė cilave ndoqėn transmetimin e drejtėpėrdrejtė tė varrimit tė Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova.
 
U mblodhėn familjet, shokėt, miqtė e farefisi nė shtėpi banimi e nė lokalet e klubeve e asociacioneve shqiptare dhe ndoqėn sėbashku kėtė ngjarje qė i pikėlloi tė gjithė. Me zemra tė thyera e me lot nė sy, iu bashkangjiten kėshtu bashkatdhetarėt tanė nė Gjermani, nderimeve qė iu bėnė nė kryeqytetin e Kosovės kryetarit tė parė tė Kosovės, mjeshtrit tė letrave shqipe, politikanit dhe luftėtarit konsekuent pėr pavarėsinė e Kosovės.

I shprehnin njėri tjetrit ngushėllime pėr humbjen e njeritu tė dashur, tė respektuar nga bashkėsia botėrore por dhe njėkohėsisht shprehnin krenarinė dhe trimėroheshin pėr faktin se nė Prishtinė, nė kėtė ditė tė pikėllimit e zemrave tė lėnduara, u tubuan qindra delegacione e burrėshtetas tė niveleve mė tė larta shtetrore e ndėrkombėtare pėr tė nderuar Kryetarin Rugova.
 
Gjithkush, mbante shpresėn se edhe nė kėtė rast u manifestua njė mbėshtetje e fuqishme pėr rrugėn e sigurtė tė Kosovės sė pavarur nga nivelet e ndryshme tė vendosjes. Natyrisht u forcua kėshtu besimi pėr unitetin e vendosur dhe pathyeshmėrinė e subjekteve politike shqiptare pėr tė vazhduar me kėmbėngulėsi rrugėn pėr pavarėsi e inkuadrim tė Kosovės nė familjen e madhe Evropiane dhe strukturat verioantlantike.

Ja se ēfarė thanė disa nga bashkatdhetarėt tanė pėr kėtė ditė tė pikėllimit tė veēantė:
 
Adem Dodolli, verpimtar, Oberndorf: "Dr. Rugova ėshtė dhe do tė mbetet gjithmonė sinonim i pavarėsisė sė Kosovės. Ai ka ditur me menēuri tė sublimojė kėrkesėn e popullit pėr Kosovėn sovrane tė cilės ia kushtoi tėrė jetėn.
 
Edhe nė ditėn e fundit, pra nė ditėn e varrimit tė tij, e luajti rolin e madh sepse nė Prishtinė nė nderim tė tij dhe verpimtarisė e pėrkushtueshmėrisė pėr ēėshtjen madhore tė Kosovės, u tubuan politikan e diplomat nga gjithė bota, fjala e tė cilėve ēmohet dhe respektohet pėr ardhmėrinė e Kosovės. Ardhja e tyre nė Prishtinė ishte shenjė e shprehjes sė ngushllimit tė sinqertė popullit tė Kosovės por edhe porosi shpresėdhėnėse pėr zgjidhjen e afėrt tė statuist final tė Kosovės tė cilit iu pėrkushtua Dr. Ibrahim Rugova".

Mark Kristaj, Rottweil: "Edhe pse jemi me zemra tė lėnduara dhe tė pikėlluar pėr vdekjen e Kryetarit Rugova, jemi krenar qė nė kėtė ditė, sa pamė pėrmes ekraneve televizive, nė Kosovė u dėshmua njė organizim i nivelit mė tė lartė shtetror ku ēdo gjė funksiononte e programuar dhe me seriozitetin mė tė madh.
 
Trupat Mbrojtėse tė Kosovės, shėrbimi policor, njerėzit e tubuar, protokoli dhe tė gjitha tė tjerat ishin nė nivelin mė tė lartė. U dėshmua se nė Kosovė veprojnė ligjet kurse njerėzit e Kosovės edhe nė ditėt mė tė vėshtira si kjo dinė tė organizohen dhe tregojnė botės se kosovarėt i pėrkasin popujve tejet tė civilizuar e me kulturė tė lartė. Ndėrkaq, Dr. Ibrahim Rugova, mbetet pėrgjithmonė nė zemrat e njerėzve tė civilizuar tė cilėt do tė shpiejnė pėrpara pėrcaktimet pėr Kosovėn e pavarur".

Nuridin Gashi, Rottweil: "Kryetari Rugova ishte njė si profet dhe me urtėsinė e menēurinė e tij luajti rol tė rėndėsishėm nė historinė e Kosovės. Ai do tė mbetet i njohur si Gandi i madh i Kosovės. Ndėrkaq, ceremonia e varrimit tė tij ėshtė dėshmi e funksionimit tė mirėfilltė tė institucioneve shtetrore.
 
A nuk ishte ky, edhe pse mortor, edhe mė shumė se manifestim i sendėrtimit tė standardeve pėr Kosovėn. Botės, e veēmas atyre qė ishin tė pranishėm, iu ėshtė mėse e ēartė se Kosova, njerėzit e saj tė civilizuar, e meritojnė pavarėsinė e plotė, pėr tė cilėn Kryetari Rugova u angazhua deri nė ditėn e fundit tė jetės".

Nė Gjermani, pėrndryshe qė nga kumtimi i lajmit tė hidhur pėr vdekjen e Dr. Ibrahim Rugova, u organizuan njė serė tubimesh komemorative nga bashkatdhetarėt nė qytete tė ndryshme, nė klube e shoqata shqiptare. Tubime nė shenjė tė pėrkujtimit tė Kryetarit Rugova dhe nderimit tė angazhimit tė tij, sakrificės dhe veprės madhore pėr Kosovėn, lirinė dhe pavarėsinė e saj, paralajmėrohet se do tė organizohen edhe ditėve tė ardhshme nė shumė mjedise e qytete ku jetojnė bashkatdhetarėt tanė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.