|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Lamtumirė President

 
 

 
26 janar 2006 /TN

Zymer BUNJAKU
25 janar 2006, Volketswil
 
Lamtumirė  President,
lamtumirė zoti i Shtėpisė,
lamtumirė burrė i Dheut,
lamtumirė biri i Dardanisė.
 
Janar i brishtė me ngrica e acar, janar ogurzi e i zezditėve tona, mallkuar qofsh gjithmonė, qė na e ngrive Presidentin tonė tė dashur, Zotin e Shtėpisė  e na zhyte thellė nė pellgun e lotėve, pikėllimit, dhembjes sonė tė madhe e tė zisė.
 
Kosovė martire bijė e Dardanisė e mbuluar me tė zi, dhembja e madhe pikėllimi  e lotėt ,mbahu oj tokė Arbėnore  pėr burrin e Dheut, birin tėnd tė shtrenjtė, Presidentin tonė tė nderuar qė kaloi nė pėrjetėsi.
 
Vargona tė pa parė me mira Shqiptar rrugėve tė Prishtinės vijnė tė bėjnė Homazh, para trupit tė pa jetė tė njeriut tonė tė madh, Presidentit tonė tė parė, pėrulen, bien nė gjunjė e luten para trupit tė pa jetė tė Kolosit tonė, Babėlokėt qajnė e dėnesin, nėnėloket qajnė vajtojnė, qajnė burrat e qajnė grania, qanė e gjithė rinia edhe fėmijėt qajnė e rrugėve ndezin qirinj, qanė po kush nuk qanė edhe bustit tė Gjergjit lypur nė At sytė i pikojnė lot.
 
Eu po ēka na ka gjet thotė  Plaku i moshuar po na ka vdek Zoti Shtėpisė more, Baba jonė, Presidenti i jonė, burri i Shqiptarisė.
 
Tė falem nderit President pėr tė gjitha qė bėre pėr ne pėr Lirinė, Demokracinė dhe Pavarėsinė. Me gjithė botėn na lidhe miqėsinė, pėr jetė tė qoftė lavdi, se Populli yt i dashur gjithmonė do tė nderoj ty.
 
Eeeeeeu... kur tė vijė ajo ditė e madhe e Dasmės sė Pavarėsisė, ti do tė prijėsh i pari nė ballė me Himnin e Kosovės dhe Flamurin e Dardanisė. 
 
O burrė i dheut i shtrirė nė Arkivol e i mbuluar me Flamurin e Dardanisė, ngrehu edhe njėherė, e na thuaj lamtumirė se tė kanė ardhur tė gjithė miqtė e botės, se tė ka ardhur  e tanė Nėna Shqipėri, edhe diaspora pran po tė qėndron ty, pėr herė tė fundit me u pėrshėndet me ty.
 
Lamtumirė President, lamtumirė zoti i shtėpisė, lamtumirė burrė i dheut, lamtumirė biri i dardanisė, pėrjetė qofsh i prehur nė parajsėn e pėrjetėsisė, atje ku prehet Skėnderbeu i pari i Shqiptarisė, ku prehet Nėna Terezė Nėna e Shenjtėrisė, ku prehet Bacė Ismail Qemali Plaku i Pavarėsisė, ku prehen vėllezėrit Gėrvalla e Kadriu, ku prehet Baca Isė, atje ku prehen paria dhe trimat e tanė Shqipėrisė.
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.