|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mbrėmje komemorative nė Zelandėn e Re: I madh ishte...

 
 

 
26 janar 2006 / TN
 
25 janar 2006 / Sabit Abdyli / Auckland (Zelandė e Re) - Nė lokalet e klubit Dardania /e mėrkurė 25 janar/ Komuniteti shqiptar nė Auckland /Zelandė tė Re/ organizoj mbrėmje komemorative me rastin e vdekjes sė Presidentit tė Kosovės dr. Ibrahim Rugova.
 
Tė pikėlluar pėr shkuarjen e parakohshme tė simbolit tė pavarėsisė, nė heshtje, tė mėrzitur, tė tubuarit afroheshin pranė fotografisė sė Kolosit rrethuar me shirit tė zi, nė sfond shihej Kosova, pėr tė cilėn i Madhi Rugova kish bė aq shumė.
 
Shėnojnė nė librin e zisė: “ I madh ishte... Emri i tij do tė shėnohet me shkronja tė arta nė historinė e Kosovės.. Krenohemi qė e patėm..  Punove pėr tė mos vdekur kurrė... Misionar i paqes...”
 
Fjalėn kryesor pėr veprėn madhore tė Presidentit tė Kosovės  e mbajti akademik Enver Gjerqeku, i cili tha se dr. Rugova  ishte palca e shqiptarizmit... shėmbėlltyra  e tij si diplomat, humanist, shkencėtar do tė mbetet frymėzim i pėrhershėm nė zemrat e tona.
 
Nėn tingujt e muzikės klasike, flamurit kombėtar tė lėshuar nė gjysmėn e shtizės u lexuan telegramet ngushėlluese, fragmente nga fjalimet e dr. Rugovės dhe mendimet e tė tjerėve pėr Presidentin Rugova.
 
Sabit Abdyli, Zelandė e Re


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.