|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

E gjithė Kosova i ka dorėzuar qiellit vullnesėn e tyre hyjnore, pėr pavarėsi - Presidentin Rugova

 
 

 
 
Prishtinė, 26 janar 2005 /TN /QIK

Idriz MORINA

Kosova e mposhtur nga dhembja Presidentin e vendit Dr.Ibrahim Rugova, e pėrcolli si njė shenjt pėr nė amshim.
Si ngushėllim tė mbi 500 mijė vetave nga tė gjitha vendet shqiptare, morėn pjesė nė varrim si dhe delegacioneve shtetėrore nga mbarė bota, tė cilėt u janė bashkuar atyre dhe Familjes Rugova nė lamtumirėn e Presidentit nė Varrezat e Dėshmorėve nė Velani.

Presidenti Rugova u varros me nderimet mė tė larta shtetėrore dhe njerėzore, tė bėra kėto nga pjesėmarrja e delegacioneve tė krerėve tė shteteve dhe tė diplomacisė evropiane e botėrore, si dhe me ceremoninė e Trupave Mbrojtėse tė Kosovės.

E gjithė Kosova, dhe tė gjithė shqiptarėt nga do janė, sot i kanė dorėzuar qiellit vullnesėn e tyre hyjnore, Presidentin Rugova, me shpresė se vullneti i tyre dhe ėndrra e Presidentit pėr pavarėsi do tė bėhen realitet.
 
Ata sot me pjesėmarrjen nė varrimin e Dr.Rugova, janė ndjerė se kanė dhėnė sakrificėn mė tė madhe dhe mė tė dhembshme tė tyre. Po ashtu janė ndjerė edhe ato pleq e plaka, dhe tė sėmurė qė s'kanė mundur tė marrin pjesė nė varrimin e Presidentit Rugova.

Gjithēka dukej se ka shembur jetėn nė Kosovė, asnjė shenjė tjetėr jete veē zisė dhe pikėllimit.
 
Shtėpitė ishin boshatisur nė kryeqytet, por edhe nė tėrė Kosovėn, duke lėnė kryesisht fėmijėt dhe ata qė mund tė pėrkujdeseshin pėr ta, me qėllimin e vetėm pėr t'ia bėrė nderimin e fundit Presidentit Rugova nė ceremoninė e varrimit.

Rreth gjysmė milioni qytetarė, burra, gra, pleq, tė rinj e fėmijė pėr vdekjen e hershme tė Presidentit 61 vjeēar dr.Ibrahim Rugova, tė pllakosur nė dhembje tė zezė, nė lot, nė psherėtima, e dėnesje, qė mund ta kujtojnė vetėm dhembjen pėr kryeheroin Gjergj Kastriotin, kishin mbushur rrugėt dhe lagjet qė do tė pėrshkonte kortezhi, deri tek varrezat.
 
Njėkohėsisht pėrzier me dhimbjen e dashurinė sikur vėrehej tek ta edhe frikė se kush do ta udhėheq vendin nė rrugėn e mėtejme drejt pavarėsisė, nė duart e kujt do tė jetė fati i tyre i mėtejmė pėr ta pėrmbyllur realizimin e ėndrrės, me tė cilėn vdiē Presidenti Rugova, pavarėsinė.

Lumenj njerėzish kishin vėrshuar Prishtinėn nga tė gjitha anėt e Kosovės, qė nė orėt e para tė mėngjesit, tė papenguar nga asgjė, as nga tė ftohtit dhe pritjet e gjata.
 
Ata ishin shpėrndarė sipas kėshillave pėr respektimin e funeralit tė Presidentit Rugova anėve tė rrugėve, tė cilat mbaheshin tė hapura nga pjesėtarėt e SHPK-sė tė vendosur nė ēdo tri metra largėsi, fillimisht nga rruga "Nėna Terezė", pastaj nga udhėkryqi tek Fakulteti Filologjikė, e deri nė udhėkryqin mbi sallėn "1 Tetori", pėrgjatė tėrė rrugės "Agim Ramadani" dhe nga udhėkryqi te "Sllovenia sporti", deri tek varrezat nė Velani, ku po ashtu ishin mbledhur me mijėra qytetarė nė vendin e pėrcaktuar si dhe jashtė varrezave, para se tė arrinte atje nė orėn 10.00 kortezhi me trupin e Presidentit Rugova, i bartur nga automjetet e TMK-sė dhe i pėrcjellur nga ato qė bartnin Familjen Rugova dhe bashkėpunėtorėt mė tė afėrt.

Gjatė gjithė rrugės mbi arkivolin e Presidentit Rugova tė mbuluar me Flamurin Presidencial, hidheshin valė lulesh nga duar tė panumėrta prej adhuruesve tė tij tė pėrgjunjur.

Ndėrsa, pėr tė mbahej ceremonia nė sallėn "1 tetori", dukej sikur shumicės nga tė pranishmėve u fanitej figura e Presidentit Rugova, dhe i kurajonte ata pėr fatin e Kosovės. Salla ishte zbukuruar ashtu siē e meritonte njė zi nga mė tė mėdhatė nė historinė e kėtij trualli tė lashtė, me dhembjen qė kurrė se ka manifestuar nė mėnyrė tė tillė.
 
Po varroste presidentin Rugova krijuesin e shtetit tė saj, nė prag tė njohjes sė tij. Nė sallė ishin tė vendosura dy fotografi tė mėdha tė Presidentit Rugova, gjashtė vula presidenciale, si dhe flamuri presidencial pėrkrah Flamurit Kombėtar dhe tė OKB-sė, dy shenja kėto shtetėrore, qė ia la trashėgimi kombit si dhe Himnin e Kosovės, qė u kėndua pėrkrah Himnit kombėtar, nė hapje tė ceremonisė, tė pasuar me njė minutė heshtje nė nderim tė Presidentit Rugova, nė prani tė gjithė atyre burrėshtetasve, presidentė, kryeministra, ministra, ambasadorė.
 
Ndėrsa, kėto janė pasuar me fjalėt dinjitoze dhe hirplota tė kryeadministratorit Petersen, tė kryekuvendarit Daci, tė kreministrit Kosumi, tė z.Sollana, tė z.Xhekson dhe tė z.Berisha. Me mesazhin e vazhdimit tė rrugės sė Presidentit Rugova pėr ndėrtimin e shtetit modern dhe demokratik tė Kosovės, qė ishte vullneti i Presidentit.

Sapo ėshtė nxjerrė nga salla trupi i Presidentit Rugova, i pėrcjellur nga i njėjti kortezh, por i zgjeruar, qė nė ndėrkohė i ishin bashkuar edhe shumė nga delegacionet qė morėn pjesė nė ceremoni.
 
Ky ēast, kur Trupi i Presidentit, nga rojat e nderit tė TMK-sė u largua nga "Shtrati i Topit" ku kishte ndejtur gjatė ceremonisė, sė bashku me momentet kur trupi i Presidentit Rugova u lėviz pas mė shumė se 72 orėsh nga holli i Kuvendit, pėr nė sallėn "1 Tetori" dhe nga rezidenca e tij nė Velani pėr nė hollin e Kuvendit pėr homazhe, ishte ēasti mė pikėllues i takimit tė ndarjeve tė dhembshme deri nė tragjikė, sė pari pėr familjen dhe pastaj pėr Kosovėn, pasi siē tha edhe sot Petersen, ai ishte babai i Mendimit, Ukės e Teutės, por edhe baba i Kosovės.
 
Lotėve tė nėnės sė tre jetimėve, trashėgimtarėve tė Presidentit Rugova, u janė bashkuar ata tė mijėra e mijėra syve, tė miqve tė Tij, tė partisė, por edhe si kongresisti Eliot Engjėl, tė bashkėpunėtorėve, tė adhuruesve e tė disa gazetarėve.
 
Nė qetėsi, ndėrsa kortezhi merrte rrugėn nga salla "1 Tetori" kah ajo "Agim Ramadani", dhjetėra mijėra qytetarė i bashkoheshin, qė nė pamundėsi tė hapėsirės tė merrnin pjesė nė ceremoni, kishin pritur jashtė pėr t'ia thėnė lamtumirėn e fundit nė varrim, ndėrsa dhjetėra mijėra tė tjerė prisnin buzė rrugės tė shihnin arkivolin e Presidentit Rugova, duke bėrė incizime me kamera dhe miliona fotografi me aparate fotografike dhe telefona mobil.
 
Shumė nga ata tė pikėlluar dhe zemėrthyer, e tė pėrlotur mbanin shtrėngueshėm portrete tė ndryshme edhe nga madhėsitė, tė Presidentit Rugova, ndėrsa shumė tė tjerė flamuj presidencial tė madhėsisė ceremoniale dhe tė vegjėl.

Shumė prej tyre patėn treguar gatishmėrinė ta ndihmonin Dr. Rugovėn me ēfarėdo sakrifice, vetėm e vetėm qė ta shpėtonin Presidentin Rugova, tė jepnin, organe, shtėpi dhe para. Por, tė gjitha kėto nuk u mjaftonin ta shpėtonin Presidentin e tyre.
 
Dhe kjo ishte dhembja, e cila qė nga dita kur ai e bėri tė ditur sėmundjen e pashėrueshme, e deri nė ditėn qė vdiq dhe tė varrimit, qė i bėnte tė mosmjaftoheshin me ēfarėdo nderimi, pėr udhėheqėsin e tyre edhe shpirtėror, njeriun qė i udhėhoqi drejt krijimit tė shtetit tė pavarur, qė mbet pa u formalizuar.

Gjatė kėtyre ditėve sa ata kanė bėrė homazh dhe nė varrimin e Presidentit Rugova kanė konfirmuar gatishmėrinė, se do tė plotėsojnė vullnetin e pėrbashkėt pėr pavarėsi, duke ia konfirmuar opinionit botėror sė bashku me burrėshtetasit e pranishėm, se sakrifica e fundit e pavarėsisė sė Kosovės, ishte shpirti i Presidentit Rugova.

Ata me pjesėmarrjen e tyre nė homazhe, gati pėr njė javė dhe nė varrimin e Madh sot, nė ditėt mė tė ftoha prej vitesh, me pritjet nga mė tė gjatat, i treguan botės vendosmėrinė pėr ta ēuar nė vend amanetin e Presidentit Rugova, pavarėsinė.

Rreth orės 14.35 minuta trupi i Presidentit Rugova mbėrriti aty ku do tė pushonte pėrgjithnjė nė "Varrezat e Dėshmorėve" nė Velani, nė fqinjėri me rezidencėn ku kaloi 15 vjetėt e fundit tė jetės.
 
Shtatė minuta pas arritjes, trupi i tij po lėshohej nė tokė, bashkė me zemrat e qindra mijėra shqiptarėve, qė kishin ndjekur gjatė gjithė 16 vjetėve tė jetės politike, dhe tė miliona tė tjerėve qė po e shikonin nėpėrmjet televizioneve.
 
Ndėrsa, jehonin tingujt mortor pėr ndarjen lamtumirėse, rojet e nderit tė TMK-sė, po jepnin shenjė se trupi i Presidentit Rugova tanimė po prehej nė tokėn arbėrore, u dha urdhri pėr nderimin shtetėror me armė zjarri ceremoniale qė u shkrehėn nga tri herė, nga dy radhėt e TMK-sė.
 
Dhe kjo ndarje qė nxiste deri nė thirrje vaji e gati mallkimi, po bėhej realitet, pas gjashtė ditėsh qėndrimi edhe fizikisht pranė, ai po ikte pėrgjithnjė. Dhe kėtė po e bėnin tė parėt, bashkėshortja Fana, bijtė Mendimi e Uka dhe e bija Teuta, ndėrsa pasonin ato tė familjarėve tė tjerė tė ngushtė, tė miqve, bashkėpunėtorėve dhe udhėheqėsve tė lartė, po ashtu edhe tė atyre fetarė si myslimanė, bektashi e katolikė.
 
Ata tė ritit islam nuk u larguan pa i dhėnė nderimin e tyre fetar, duanė. Ndėrsa mė pas, njė pjesė e madhe e atyre qė kishin mbetur ende duke pritur vėrshuan drejt varrit tė Presidentit Rugova, duke i dhėnė lamtumirėn heroit tė tyre historik dhe mitik!

 

Ēmimet me tė cilat u nderua presidenti Rugova

Presidenti Rugova u cilėsua si baba i kombit, krijues i shtetit moderne, demokracisė moderne, arkitekt dhe strateg i pavarėsisė sė Kosovės, i krahasuar me Gandin, Xhorxh Uashingtonin, Linkolnin, kėto krahasime tė fundit i kanė bėrė kryesisht, burrėshtetas tė njohur dhe diplomatė tė shquar, por edhe nga analistė e politikan shqiptarė.

Presidenti Rugova ishte fitues i shumė ēmimeve, si laureat i Ēmimit pėr Paqe tė Fondacionit Paul Litzer tė Danimarkės, i nderuar me titullin “Doktor Nderi” tė Universitetit tė VIII tė Parisit dhe tė atij tė Tiranės, tė fituesit tė Ēmimit Saharov tė Parlamentit Evrpian, tė Ēmimit pėr Paqe tė Mynsterit tė Gjermanisė, titullin “Qytetar Nderi” tė Venedikut, tė Milanos dhe tė Breshias, fituesin e Ēmimit pėr paqe tė Unionit Demokratik tė Katalonisė nė Barcelonė tė Spanjės, titullin ”Senator Nderi” tė Parlamentit Evropian, mirėnjohjen “Mik i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės”.

 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.