|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Doris Pak: "Presidenti Rugova ka qenė njė simbol dhe model i njė politikani modern"

 
 

 
 
 
Strasburg, 25 janar 2006 /TN /QIK - Evroparlamentarja Doris Pak e cilėsoi Presidentin Rugova si simbol dhe model tė njė politikani modern.

"Dėshiroj tė shpreh ngushėllimet e mia dhe tė anėtarėve tė delegacionit pėr Evropėn Juglindore tė Parlamentit Evropian pėr humbjen e Presidentit Rugova.

Presidenti Rugova pėr tė gjithė ne ka qenė njė simbol dhe model i njė politikani modern, i cili ka pasur kapacitetin qė tė sublimojė dhe tė afirmojė nė gjithė botėn aspiratat legjitime tė popullit tė Kosovės pėr njė tė ardhme mė tė mirė, me njė kushtetutė tė definuar mirė. Pėr kėtė ai ka qenė i respektuar ēdokund.

Ne kemi shpresa tė mėdha se trashėgimia e tij e ēmuar politike do tė pranohet dhe tė shtyhet edhe mė tej nga liderėt aktualė tė institucioneve tė Kosovės.
 
Shpresojmė se shembulli i Presidentit Rugova do ta ndriēojė rrugėn e vėshtirė drejt ndėrtimit tė demokracisė sė qėndrueshme dhe i dėshiroj popullit tė Kosovės njė tė ardhme prosperuese", thuhet nė telegramin e avroparlamentares Doris Pak.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.