|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dagllas Aleksandėr: Rugova njė lider tė madh dhe mik tė afėrt tė Mbretėrisė sė Bashkuar

 
 

 
 
Prishtinė, 26 janar 2006 /TN /QIK - Ministri britanik pėr Evropė, Dagllas Aleksandėr, i cili mori pjesė nė ceremonitė funerale pėr Presidentin Rugova, e ka cilėsuar Dr. Rugovėn njeri tė mirė, lider tė madh dhe mik tė afėrt tė Mbretėrisė sė Bashkuar, ndėrsa ka kėrkuar nga liderėt kosovarė qė tė punojnė sė bashku pėr tė ēuar pėrpara vizionin e Presidentit Rugova.

"Isha i nderuar dhe i privilegjuar qė tė isha nė Prishtinė nė emėr tė Qeverisė sė Britanisė qė tė shpreh ngushėllimet e thella dhe keqardhjen e popullit britanik pėr vdekjen e presidentit Rugova. Shėrbimi memorial i sotėm ishte njė respekt i duhur pėr njė njeri tė mirė, njė lider tė madh dhe mik tė afėrt tė Mbretėrisė sė Bashkuar.
 
Vdekja e Presidentit Rugova ka lėnė njė boshllėk, por puna e tij jetėsore gjithashtu ka lė nė trashėgim vizionin pėr Kosovėn demokratike dhe multi-etnike me tė drejtėn e tė gjithė qytetarėve tė saj qė tė jetojnė nė paqe dhe siguri.
 
Ne tashmė shikojmė kah liderėt kosovarė qė ata tė punojnė konstruktivisht sė bashku qė tė avancojnė kėtė vizion. Nė muajt e ardhshėm ėshtė e rendėsishme qė tė jetė e qėndrueshme puna drejt qėllimit tonė tė pėrbashkėt pėr pėrfundimin e suksesshėm tė procesit pėr statusin final", ka thėnė ministri Aleksander nė njė komunikatė pėr media.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.