|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Daci dhe Kosumi pritėn delegacionin e Gjermanisė qė mori pjesė nė varrimin e Presidentit Rugova

 
 

 
Prishtinė 26 janar 2006 /TN /QIK - Kryeparlamentari Nexhat Daci dhe Kryeministri Bajram Kosumi priten delegacionin e Gjermanisė qė kryesohej nga ministri i Punėve tė Jashtme, Frank-Valter Shtajnnmajer, qė mori pjesė nė varrimin e Presidentit Rugova.

Kryeparlamentari Daci u tha anėtarėve tė kėtij delegacioni se dinjiteti i qytetarėve nė kėto ditė pikėllimi e nderimi pėr Presidentin Rugova ėshtė njė manifestim i referendumit tė llojit tė veēantė, nė frymė tė pėrkrahjes sė projektit pėr Kosovėn, qė kishte Presidenti.
 
Nė tė gjitha ceremonitė e homazheve ėshtė treguar shkallė e lartė edhe e unitetit institucional. Daci falėnderoi delegacionin gjerman qė gjeti kohė qė tė jetė bashkė me popullin e Kosovės nė kėto ditė tė rėnda tė zisė dhe theksoi kontributin e Gjermanisė nė rrjedhat e bashkėpunimit me Kosovėn, e nė kėtė vėshtrim pėrmendi ndihmėn aq tė ēmuar qė japin ushtarėt gjermanė nė kuadėr tė KFOR-it nė Kosovė, si dhe Zyra Gjermane.

Nė anėn tjetėr, Shtajnmajer theksoi se Presidenti Ibrahim Rugova ka qenė shumė i afėrt me popullin gjerman, duke premtuar ndihmėn e mėtejme tė Gjermanisė nė procesin e statusit final tė Kosovės.

Kėtė delegacion gjerman e priti edhe Kryeministri Kosumi i cili falėnderoi ministrin Shajnmajer pėr pjesėmarrjen e tij nė ceremoninė e varrimit tė presidentit Rugova dhe ka shtuar se vdekja e presidentit Rugova nuk do tė ndikojė nė prishjen e unitetit tė lidershipit kosovar. Kosumi ka precizuar se Delegacioni i Kosovės do tė punojė pėr pėrmbylljen e procesit negociues dhe bėrjen e shtetit tė Kosovės gjatė vitit 2006.

Ndėrkaq ministrin gjerman Steinmeier ka vlerėsuar se ceremonia e varrimit tė Presidentit ishte dinjitoze, ashtu siē e meritonte presidenti Ibrahim Rugova, duke shtuar se ėshtė inkurajuese qė tė gjithė liderėt kosovarė janė shprehur se procesi negociues do tė vazhdojė. Ai gjithashtu ka siguruar kryeministrin Kosumi se Gjermania do jap kontributin e saj nė procesin negociues pėr krijimin e njė Kosove multietnike dhe demokratike.

 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.