|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Cėrvenkovski: Maqedonia ėshtė i interesuar qė Kosova tė ecė pėrpara dhe drejt integrimeve euroatlantike

 
 

 
Prishtinė, 26 janar 2006 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi takoi sot paradite Presidentin e Maqedonisė, Branko Cėrvenkovskin, i cili shoqėrohej nga ministrja e Jashtme Ilena Mitreva, dhe zėvendėskryeministri Musa Xhaferi.

Presidenti Cėrvenkovski tha se ka ardhur nė Kosovė pėr tė ngushėlluar popullin dhe Qeverinė e Kosovė pėr humbjen e presidentit Rugova dhe njėkohėsisht pėr tė shprehur respektin pėr atė qė ai ka bėrė pėr Kosovėn dhe rajonin.
 
Cėrvenkosvki ka shprehur besimin e tij se vdekja e Rugovės nuk do tė shkaktojė nė ngecjen e negociatave pėr statusin e Kosovės, duke shtuar se vendi i tij ėshtė i interesuar qė Kosova tė ecė pėrpara dhe drejt integrimeve euroatlantike. Nė kėtė kontekst, ai ka siguruar kryeministrin Kosumi se Maqedonia do tė jap kontributin e saj nė pėrforcimin e paqes nė Kosovė dhe nė mbylljen e ēėshtjeve tė hapura nė Ballkan.

Ndėrkaq, kryeministri Kosumi ka falėnderuar Presidentin maqedon pėr pjesėmarrjen kaq reprezentative nė varrimin e Presidentit Rugova, duke shtuar se klasa politike e Kosovė ka njė unitet tė lartė edhe nė kėto momente tė vėshtira.
 
Nė kėtė kontekst, Kosumi tha se Delegacioni i Kosovės ėshtė i pėrkushtuar qė procesi negociues tė vazhdojė dhe tė mos prolongohet, nė mėnyrė qė brenda vitit 2006 tė rrumbullakohet bėrja e shtetit tė Kosovės, thuhet nė njė komunikat tė nga ky takim.

Cervenkovski po ashtu takoi edhe Shefin e UNMIK-ut, Soren Jesen Petersen.

 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.